Sağlık Spor

İdeal Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı?

Bireyin vücut yağ oranı veya yüzdesi, vücudunda bulunan yağ dokularının ağırlığının bireyin toplam ağırlığına kıyasla oranıdır. Hayati fonksiyonların düzenli bir şekilde yerine getirilmesi için vücudun yağ dokusuna ihtiyacı vardır, ancak vücut yağ oranın yüksel olması obezite ve bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Kişinin vücut yağ oranı cinsiyete, hormonal faktörlere, yaşadığı ortama göre değişiklik göstermektedir. Tıpta ve fitness dünyasında vücut yağ oranı hesaplama tartışmalı bir konu olsa da ortalama bir tablo ortaya çıkmıştır.

İdeal vücut yağ oranı kriterleri sporcu, fit, cinsiyet, obez ve azami oran olarak belirlenmiştir.

Yağ OranıErkeklerKadınlar
Azami Oran%2-5%10-13
Atletik%6-13%14-20
Fit%14-17%21-24
Ortalama%18-24%25-31
Obez%25+%32+

Özellikle kadınların vücut yağ oranlarının erkeklerden farklılık gösterdiği gözüne çarpmıştır. Bunun nedeni ise kadın vücudunun yumurta üretmek için yağa ihtiyaç duymasıdır. Kişinin sağlık durumuna göre farklılık gösteren vücut yağ oranı, yüksek ve normalin üstünde ise düzenli beslenme ile egzersiz yaparak bu oran düşürülebilmektedir.

Doktor gözetimiyle birlikte sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak spor yapmak ideal vücut yağ oranına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap