Sağlık

Huzursuz Bacak Sendromunu Evde Tedavi Edin!

Nörolojik bir hastalık olan huzursuz bacak sendromu bacaklarda karıncanlanma, gıdıklanma, otururken veya yatarken sürekli hareket ettirme dürtüsüyle rahatsızlık veren bir hastalıktır. Yetişkinlerin %10’unun huzursuz bacak sendromuna sahip olduğu bilinirken, araştırmacılar huzursuz bacak sendromunun ortopedik veya uykusuzlukla karıştırıldığını inanmaktadırlar.

Uyku kalitesini ve sağlığı etkileyen huzursuz bacak sendromu tedavi edilmediği sürece sadece uykuda değil gün içinde de rahatsızlık verebilir. Hastalığın nedeni henüz bilinmese de tetikleyen faktörler yatkınlığın artmasına sebep oluyor.

Doğal tedavi yöntemleri ve hayat tarzınızda yapacağınız ufak değişiklikler huzursuz bacak sendromunun hafiflemesini ve etkilerini azaltıyor. Evde kendi tedavinizi uygulayarak rahatsızlıktan kurtulmanız için hayat kurtaran püf noktalar.

Bolca su için

Gün içinde su tüketiminin artırılmasının bu rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olduğu söylenir. Kahve ve şekerli içecekler yerine daha fazla su içmeye yönelmeniz sağlığınıza otomatikman yararlı olacaktır.

Stresten uzak durun

Çoğu rahatsızlığın ve hastalığın başlıca sebeplerinden biri strestir. Beyin ve vücut sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen stres huzursuz bacak sendromu etkilerinin de artmasına sebebiyet verir. Stresinizi azaltmak için yogaya, meditasyona, aromaterapiye başlayabilirsiniz.

Sigarayı bırakın

Sigara kullanan kişilerde HBS görülme riski daha fazladır. Genel sağlığınız için sigarayı bırakarak daha sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşabilirsiniz.

Kafeini azaltın

Huzursuz bacak sendromu belirtilerinin kafeinden kaynaklı arttığı düşünülmektedir. Günlük tükettiğiniz kahve, çay miktarını azaltmayı deneyerek kafein alımına bir sınır getirebilirsiniz.

Nane çayı için

Zihin ve bedeni rahatlatma özelliğine sahip olan nane çayı bacak kaslarınızın da gevşemesine yardımcı olur. Ayrıca geceleri daha rahat bir uyku çekmenize imkan tanır.

Biberiye yağı ile masaj yapın

Kas gevşetici görevi gören biberiye yağını bacaklarınıza masaj yaparak uygulayın. Biberiye yağının içine hindistan cevizi yağı ve zeytin yağı da ekleyerek masaj yağınızı oluşturabilirsiniz.

B12 vitamini alın

Kasları güçlendiren B12 vitamini HSB sendoromu oluşumunu önler, zihin sağlığınızı korur. B12 içeren besinleri daha fazla tüketin veya direk olarak vitamin takviyesi olarak alın.

Soğuk veya sıcak su kompresi

Suyun sıcaklığı ve soğukluğu kişiye göre değişmektedir. Bir kovanın içine suyu doldurun ve ayaklarınızı 10 dk içinde bekletin, rahatladığını hissedeceksiniz.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap