Diyet

Hızlı ve Kontrolsüz Kilo Kaybının Olumsuz Etkileri

İdeal vücut indeksine sahip olarak uzun vadede aynı kiloda sabit kalmak yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve diyabet gibi insan sağlığını kötü etkileyen rahatsızlıkların önüne geçmede oldukça etkilidir. Vücutta fazla olan yağlar, aşırı kilolu olma durumu eklemlere fazla yük binmesine neden olurken ruhen de yıpratıcı olabilir.

Obeziteye varan kilo fazlalığında özellik zayıflamak zor ve zaman alan bir süreçtir. Vücudun kontrollü bir şekilde bu sürece alıştırılması ve adapte olması için yavaştan alınmalıdır. Uzmanlar kişiden kişiye farklılık göstererek haftada en az yarım kilo veya 1 kilo verilmesinin sağlıklı olduğunu belirtmektedir.

Uzmanların ve doktorların önerisinin dışında fazla kilo kaybetmek bazı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Genel sağlığı korumak için dengeli ve kontrollü bir diyet uygulanması önerilir. Kısa vadede verilen kilolarda, uzun vadede ve düzenli verilen kilolarla kıyaslandığında daha az yağ yakıldığı da ortaya çıkmıştır.

Vücuttaki yağı yakmak yerine su kaybederken, zayıf dokularınızı da yok edebilirsiniz. Hızlı kilo verme kalıcı değişim anlamına gelmeyebilir, yaşam tarzınızı uzun vadede değiştirmediğiniz de verdiğiniz kiloları ve daha fazlasını geri alırsınız.

Vücutta yağlar kolaylıkla yakılmaz, fazla miktarda yağ kalorisini kısa bir sürede yakamadığı için vücudunuzdaki suyu ve kasları kaybetme tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz.

Hızlı ve kontrolsüz kilo vermenin yan etkileri olarak halsizlik, stres, baş ağrısı, düzensiz adet, baş dönmesi, tansiyon, kabızlık, saç dökülmesi ve kas kaybı gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşma ihtimaliniz büyüktür.

Ayrıca hızlı kilo kaybı elektrolit dengesizliklere, safra taşı, beslenme bozukluklarına, dehidratasyon gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap