Diyet Sağlık

Hızlı Kilo Vermenin Vücuda Verdiği Zararlar Nedir?

Hızlı kilo vermek sağlıklı mıdır?  Kilosundan memnun olmayan çoğu kişinin aklına takılan bu soru ne yazık ki bazı zamanlarda canımızı sıkıyor.  Fazla kilolarından kurtulup incecik bir bedene sahip olmak isteyenlerin sürekli olarak merak ettikleri bu konuya açıklık getirmek istiyoruz.  Hızlı kilo vermenin vücuda olan etkileri ve zararları hakkında aydınlatıcı bilgiler paylaşacağız.

İlk olarak hızlı kilo vermenin en büyük yan etkilerinden biri kan şekerini düşürmesidir.  Hızlı kilo vermek adına uygulanan şok diyetler karbonhidrat açısından aşırı derece de yetersiz olması vücudunuzdaki kan şekerinin düşmesine yol açar.  Bu da gün içerisinde sürekli halsiz ve yorgun hissetmenize neden olur.

Çabuk zayıflamanın bir diğer eksi yanı metabolizmanızın yavaşlamasına neden olmasıdır.  Vücudunuzda su dokusu kaybı yaşanırken sindirim sisteminizde bozulmalar, dolaşım problemleri ve kansızlık sıkıntısı yaşamanız muhtemeldir. Çok çabuk kilo verdiren diyetlerin yol açtığı en büyük tehlike kalp krizi riskini arttırmasıdır.

Uzun bir süre düşük kalorili besinlerle beslenmek ilerleyen zamanlarda vücudunuzda kas kaybı görülmesine neden olur. Kas erimesiyle birlikte kemik yoğunluğunda görülen azalma eklem ağrılarına kapı aralar. Takriben kalp kaslarındaki zayıflama kalp krizini tetikleyerek ani ölümlerin yaşanmasına neden olur.

Ani kilo kayıplarının yol açtığı sıkıntılar arasında saç dökülmesi, ciltte çöküntü ve hızlı kilo alımı görülmektedir…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap