Diyet

Hızlı Kilo Vermenin Bilimsel Yöntemleri

Uzmanlar kilo vermek, fit bir vücuda sahip olmanın kolay ve en etkili yollarını açıkladı. Genelde kilo vermek için bir çok kişi aç kalması gerektiğini düşünürken, uzman diyetisyenler tam aksine yiyerek de kilo verileceğini açıkladı.

Hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak yöntemler ise şöyle sıralayabiliriz;

1- Bol su için

Metabolizmamızın hızlı çalışmasını sağlayan bol su içmek ayrıca böbreklerinde işlevini yerine getirmeni sağlar. Böbrekler çalışmadığı sürece karaciğer devreye girerek vücuttaki yağı enerjiye dönüştürerek yağ yakımına neden olur.

2- Karın kası mutfakta başlar, beslenmenizde yeşil sebzeleri atlamayın!

Yeşil sebzeler selülozdan meydana gelir, vücudumuz sebzeleri yaktığında enerji elde etmez. Ancak sebzeler muhteva olarak vitamin, lif ve mineraller içerir. Vücudumuz için faydalı olan lifleri ve vitaminleri sebze tüketimiyle karşılayabiliriz.

3- Spor eşittir kalori yakımı

Kilo vermek gün içinde aldığımız kalorilerden daha fazlasını yakmamızla mümkün olabilir ancak. Bu yüzden hayatınıza egzersiz ve sporu mutlaka ekleyin.

4- Yağ alımını minimum seviyeye düşürmeyin

Çoğu kişi diyette iken yağ alımını tehlikeli seviyede düşür ancak vücudumuzun doğal yağlara da ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir. Yağ alımı vücudumuzun hormonal dengesini düzenler, sadece yağda çözünen A,D,E, K vitaminleri vücudumuz tarafından verimli bir şekilde kullanılamaz.

5- Erken uyumaya gayret gösterin

Vücudunuzun yorgunluğunu atan hayat kurtarıcı tek şey uykudur. Bitkin ve bitap düşmüş vücudunuz kendisini yeniden toplamak için uykuya ihtiyaç tutar. Az uyumak vücudunuzun daha çok enerji tüketimine ihtiyaç duymasına neden olur ve daha çok yemek yeme eğiliminde olursunuz. Uzmanlar kişinin en az 6-8 saat uyuması gerektiğinin altını çiziyor.

6- Yumurtadan vazgeçmeyin

Anne sütünden sonra en kaliteli protein yumurta saklıdır. Vücudumuzun ve kaslarımızın ihtiyacı olan proteini karşılamak için her gün mutlaka yumurta tüketmelisiniz.

7- Yeşil çay ve kahve tüketin.

Bazal metabolizmayı hızlandıran kahve yağ ve kalori yakmanıza yardımcı olur. Günde en az iki fincan sade kahve tüketebilirsiniz özellikle de egzersizden önce mutlaka kahve için. Yeşilçay güçlü bir kateşin antioksidan içerir bu sayede metabolizmanızın hızlanmasını ve kalori yakmanıza neden olur.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap