Diyet

Hipertansiyonu Olanlara Dash Diyeti

Dünyada en sık görülen hastalıklardan bir tanesi de hipertansiyondur. Halk arasında yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon, kalpten vücuduna taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvet sonucunda ortaya çıkmaktadır.  Henüz tanımlanabilen bir nedeni bulunmayan hastalık kontrolsüz seyrettiği vakalar da kalp krizi ve felç gibi ağır sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Yaygın bir hastalık olan hipertansiyonun diyet protokolü olarak Dash diyeti ortaya çıkmıştır.  Daha düşük kan basıncı için sağlıklı beslenme tabanlı olan bu diyet, kalp ve damar sağlığını korumak, kan basıncını dengelemek için sağlıklı beslenmeyi hedefler. Dietary Approaches to Stop Hypertension; Türkçe karşılığı Hipertansiyonu Önlemek için Diyet Yaklaşımları olan  Dash diyeti yüksek tansiyonu kontrol altına alıp kan basıncını düşürmeyi hedefler.

Kilo vermek amacıyla yapılan diyetlerden tamamen farklı olan dash diyeti, günlük tuz tüketiminizi kısıtlayan, porsiyon boyutlarınızı ayarlamanızı sağlayan bir sağlıklı yaşama programıdır.

Dash Diyeti Nasıl Yapılır?

Yüksek tansiyonun artmasına neden olan sodyum (tuz) kan basıncını yükseltiği için tüketiminin belirli sınırlarda olması gerekmektedir.  Dash diyetinde günlük en fazla 1500 mg tuz tüketebilirsiniz.

Şekerli yiyecekleri, kırmızı et tüketimini sınırlandırarak yaz tüketimini de azaltmayı hedefler.

Yağı azaltılmış süt ve süt ürünlerini tüketebilirsiniz.

Meyve, sebz kuru baklagillerin ve tam tahılların tüketimini teşvik eder.

Kümes hayvanları ve balık tüketimi içerir.

 

 

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap