Spor

HIIT Cardio Nedir, Kilo Vermede İşe yarar mı?

Uzun zamandır spor yapanların çok iyi bildiği HIIT antrenmanı tamamıyla dayanıklılığa ve zayıflamaya yönelik bir egzersiz türüdür. Maksimum efor sarf ederek kısa dinlenmelerin bir bütünü olan egzersiz biçimidir. HIIT açılımı ise Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenmandır. Bildiğiniz üzere kardio koşu, bisiklet, ip atlamak yapılan egzersizlerle enerji harcayarak yağ yapma odaklı bir egzersiz türüdür. Kilo vermek isteyenlerin çoğunlukla antrenman programlarında kardio ağırlıklı şekilde yer almaktadır.

Kardio egzersizinde amaç kalp atımı, nanzı yüksek ve istikrarlı tutarak ritmik bir seviye tutturmaktır. HIIT antrenmanlarında ise kalp atım oranı yükseltilerek bir den düşürülme geri çekme yönünde ilerler.

HIIT kardiyo antrenmanlarındaki amaç yağ yakma sürecine katı sağlamak, kalp ve kan basıncının azaltılmasının yanında oksijen tüketim kapasitesinin arttırılmasıdır. Kardionun yanında vücut ağırlığı ve ağırlık setleriyle birlikte kas gelişimi hedefini destekleyici unurları da bünyesinde barındırır.

Egzersiz ve sporu hayatının bir parçası olarak gören kişiler de istikrarla devam etmeleri halinde HIIT antenmanları güçlü bir bedene sahip olmalarını sağlayacaktır. Spor ile olumlu sonuçlar almanın püf noktası fiziki alt yapısı, spor geçmişi ve yatkınlıkla birlikte devamlılık esastır.

Orta Seviye HIIT Anremanı:

  • 20 saniye Air squat, 20 saniye dinlenme
  • 20 saniye V-Ups, 20 saniye dinlenme
  • 20 saniye Burpee, 20 saniye dinlenme

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap