Spor

Hamilelikte Egzersiz

Hamilelik dönemi zorlu bir süreç olmasına rağmen mükafatı da bir o kadar büyük oluyor.  9 ay 10 süren maceranın ardından kendi kanıyla canıyla besledikleri bebeklerini kucağına alan annelerin, çocukları için yapmayacağı şey yoktur elbette.

Hamile olan anne adayları bu süreçte bebeklerine zarar verecek her hangi bir şeyden doğal olarak kaçınmaktadır.  Annelik iç güdüsü hamile kaldıklarını öğrendikleri andan itibaren devreye girer, sakıncalı bir hareket yapmaktan korkar.  Bunların arasında en bilindiği spor ve egzersizlerdir.  Aksine doktorlarında tavsiye ettiği gibi tempolu yürüyüş ve egzersizler uygun şekilde yapıldığında hem bebeğin sağlığını olumlu etkiler hem de doğumu kolaylaştırıyor.

Hamileliğin 3. ayından itibaren tempolu yürüyüş yapmayı öneren doktorlar, düşük riski olmadığı sürece anne adaylarının hamile yogası yapmasını da tavsiye etmektedir.

Hamileyken yapılan egzersizlerin diğer kadınlara nazaran daha kısıtlı ve kısa süreli olması gerekmektedir.  Maksimum 30 dakika olan egzersiz süresi hafif olmalıdır, haftanın her günü yerine 3-4 gün egzersiz yapmak daha uygundur.

 

Hamileyken yapılabilecek egzersizler

Hamile pilatesi

Hamile yüzmesi

Hamile yogası

Squat

Yürüyüş

Oturarak yapılabilecek egzersizler

Kegel egzersizleri

Nefes egzersizleri

 

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap