Spor

Haftada Kaç Gün Spor Yapılmalı?

Egzersiz ve dinlenme, ikisi de aynı amaca yönelik ilerleyenlerin pusulası olmak zorundadır. Yeni bir kararla spor yapmaya ve daha sağlıklı beslenmeye karar verdiniz ancak aklınızı karıştıran bazı sorular var değil mi? Özellikle de yeni yeni adapte olmayan başladığınız spor rutinleriniz. Halk arasında zihne yerleşmiş olan ne kadar uzun saat spor yaparsanız o kadar iyi sonuç alacağınız yanılgısını kafanızdan atın.

Tüm egzersiz tiplerinde kas kütlesini ve kas gelişimini sağlayan antrenmanların yanında dinlenme de büyük etkenlerden biridir. Vücudunuzu egzersiz sonrasında dinlenme fizyolojisine uyarak kaslara gelişim göstermeli için zaman verebilmek önemli. Antrenman sırasında strese maruz kalan kaslarınız yeniden yapılana bilmek için zamana ihtiyaç duyar. Optimal gelişim göstermenin yanında kaslarınız egzersiz sırasında mikroskobik yırtıklarla birlikte mikro travmalara maruz kalır.

Zorlanan kaslarınızın dinlenme, yeniden yapılanma ve gelişme süresine girmesi için vakit tanımalısınız. Haftanın yedi günü ağır antrenmanlara girmek kas kütlenizi olumsuz derece de etkiler. Kas gelişimi kötüye gideceği gibi sakatlıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

Kasların yapılanma fizyolojisi kişiye göre değişiklik göstermektedir. Değişkenler yaşa, hormonal yapıya, cinsiyete, yaşam standartlarına ve beslenmeye göre farklılıklar gösterebilir.

Kendinize uygun, metabolizmanızın izin verdiği bir spor rutini bulmanız bu kısımda çokça önemli . Egzersiz olarak seçtiğiniz aktivite, dinlenme sürenizi kendiliğinden belirleyecektir. Tempolu yürüyüş, yüzme ve temposu düşük koşular kaslarınızı çok fazla yormayacağı için her gün yapılabilir.

Ancak ağırlık antenmanları kasları strese sokacağı için çalıştırılan bölgenin en az 48 saat dinlendirilmesi önerilir. Antrenmanlarını spor salonlarında yapıyorsanız bölgesel yada tüm vücut protokolü olacak şekilde çalıştırabilirsiniz.

Bölgesel çalışmada antrenman sırasında en fazla iki bölgeyi çalıştırmalı kasın yapılanması için 2 veya 3 gün o bölgeleri dinlenmeye bırakmalısınız. Unutmayın kaslar aktivite sırasında değil dinlenmeye geçtikleri süreçte gelişim gösterirler. Fitness gibi güç gerektiren egzersizler için en az 3 gün, en fazla 4 gün antrenman yapmak yeterli gelecektir.

Spor yapmadaki en önemli husus ihtiyacınız kadarını ve maksimum faydayı sağlayacağınız kadarını yapmaktır. Abartıya kaçmadan, düzenli olarak yapacağınız egzersizler vücudunuzun sıkılaşması ve form almasını sağlayacaktır…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap