Güzellik

Güzellik Kalıpları yıkılmaya başlıyor; Adut Akech yılın modeli seçildi!

Moda endüstrisi renkli olduğu kadar çoğunlukla acımasız ön yargıları olan bir sektör. Günümüze kadar kalıplaşarak zihinlerimize yerleşen güzellik algısı giderek kan kaybediyor. Belirlenen çerçeveye uymayan, altın orana sahip olmayan kadınların acımasızca eleştirildiği ve hatta zorbalığa maruz kaldığı güzellik sektörü darbe üstüne darbe almaya devam ediyor.

Dünyaca ünlü kadınların güzellik algısını temelinden sarsmak için makyajsız fotoğraflarını paylaşması çoğu kadına örnek olmuştu. Buradan hareketle bu sene düzenlenen İngiliz Moda Ödülleri’nde bir ilk daha gerçekleşti.

Güney Sudan doğumlu Avusturya vatandaşı olan model Adut Akech, İngiliz Moda Ödüllerinde ‘2019 Yılın Modeli’ ödülüne layık görüldü. Zor bir çocukluk geçiren model henüz 7 yaşındayken mülteci kampına sığınmış, 2008 yılında Avustralya’ya sığınma başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Avustralya vatandaşı olan Adut Akech, ödülü alırken yaptığı konuşmayla bütün dikkatleri üstüne topladı.

Benim gibi birinin bu ödülü kazanmasına çok sık rastlayamazsınız. Ten rengim nedeniyle tabii. Ancak genç kızlar hiçbir zaman hayal kurmaktan vazgeçmemeli. Kendinizden asla şüphe duymamalısınız. Kalıplara aldırmayın. Moda endüstrisinin bu konuda hala çok yolu var ancak geldiğim nokta umut verici. Artık büyük markalar, dergiler farklı cilt, farklı beden, farklı boyuttaki kadınları da tercih ediyorlar. Bunu görmek beni çok mutlu ediyor.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap