Diyet

Günde 1 tane yumurta yemenin sağlığa etkileri

Günde bir tane yumurta yemenin insan sağlığına olan etkilerini inceleyen Kanadalı araştırmacılar, elde ettikleri sonuçları tüm dünyayla paylaştılar. Yapılan araştırmalar neticesinde günde bir adet yumurta yemenin kalp damar rahatsızlığı riskini arttırmadığı ortaya çıktı.

Kanadalı araştırmacıların ulusal basında çıkan haberlerine göre çalışma önceki 3 uzun önemli araştırmanın verileri de eklenerek hazırlandı. McMaster Üniversitesi Nüfus Sağlık Araştırma Enstitüsü ve Hamilton Sağlık Bilimleri araştırmacıları, yürüttükleri çalışmalardan elde ettikleri verileri Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayımlayarak kamuoyuna açıkladılar.

6 kıtada 50 ülkeden farklı gelir düzeyindeki 1456 bin 1 sağlıklı, 34 bin 544 kalp damar hastalığına sahip kişilerin günde 1 tane yumurta yemeleriyle birlikte sağlık durumları inceleme altına alındı.

Araştırmaya katılan kişiler günde 1 yumurta veya daha az yumurta yerken, araştırmacılardan gelen açıklama şu yönde oldu.

“Birçok kişi için günde 1 adet olan orta dereceli yumurta alımı, kalp damar veya diyabet hastalığı öyküsü olanlarda bile kalp damar rahatsızlığı veya ölüm oranı riskini artırmaz.”

Yumurtanın kolesterolü arttırdığı efsanesi bu araştırmayla tarih karışırken, sonuçlara göre yumurta tüketiminin kan kolesterolü bileşenleriyle ilişkisi olmadığını ortaya çıkardı.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap