Sağlık

Gripten Korunmanın 3 Altın Kuralı

Soğuk havaların kapıya dayanması, hava sıcaklığındaki ani düşüş çoğu kişiyi hazırlıksız yakaladı. İklim kaynaklı hava değişiklikleri insanların bağışıklığını etkilerken soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırladı. Uzmanlar kış hastalıklarına yakalanmadan, gripten korunmak için dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

Özellikle influenza  adı verilen virüs kış aylarında daha yaygın görülmekle birlikte belirtileri, yüksek ateş, eklem ve kas ağrıları, titreme, baş ağrısı, halsizlik ve kuru öksürük semptomlarıyla kendisini gösteriyor. Gribe neden bir çok virüs bulunurken, belirtiler farklılık gösterebiliyor. Uzmanlar gripten ve soğuk algınlığından korunmanın önemini vurgularken, hamile kadınların daha çok dikkat etmesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

  1. Grip Aşısı: Uzmanlar toplu grip salgının ortaya çıkmaması ve kronik hastalığı bulunan kişilerin mutlaka grip aşı yaptırmasını tavsiye ediyor. Kalp hastalığı, KOAH, astım, diyabet ve ameliyat geçiren hastaların özellikle gribe karşı korum sağlayan bir yöntem olduğuna dikkat çekiyor. Grip aşıları bir önceki mevsimsel grip virüslerine göre her yıl değişmektedir.
  2. Kapalı alanların havalandırılması ve sık sık ellerimizi yıkanması: Kalabalık alanlarda virüslerin bulaşması kolaylaşırken, havasız ortamların kış hastalıklarına ortam hazırladığı bilinmektedir. Toplu taşıma, sağlık kuruluşları gibi insanların kalabalıklar oluşturduğu yerlerde bulunmak hastalıkların bulaşmasına neden oluyor. Elleri sık sık yıkamak, tokalaşmamak ve ortamı havalandırmak gripten korunmanızı sağlayacaktır.
  3. Beslenme: Grip enfeksiyonu kapıldığında kişinin beslenmesine dikkat ederek meyve ve sebze ağırlıklı besinler tüketmesi gerekmektedir. Özellikle C vitamini içeren meyveler daha çok tüketilmeli, bol sıvı alınması gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap