Güzellik

Göz Altı Morluklarına ve Şişliğe Son!

Göz altında oluşan morluklar ve şişkinlikler hiçbir kadının hoşlanmadığı bir görüntü verir. Özellikle de 30 yaş üstü kadınlarda daha fazla görülen göz altındaki halkalar makyaj yardımıyla kapatılmaya çalışılsa da, ilerleyen dönemlerde daha bariz bir görünüme sebep olabilir. Göz altında oluşan morluk ve halkaların oluşmasının farklı sebepleri olabilir. Doğuştan göz altındaki deriniz kahverengiye yakın bir tonda ise bunun nedeni genetik kaynaklı olmasıdır. Genetik faktörlerin dışında göz altı derinizin rengi mavi ve mora çalan tonlara yakın ise bunun nedeni uykusuzluk, hayat tarzınız, yorgunluk ve sağlık durumunuzdan kaynaklı olabilmektedir.

Göz altı morlukları ve şişkinliklerine iyi gelen yöntemlerle azalmalarını sağlayabilir, makyajla kapatma çilesinden kurtulabilirsiniz.

Soğuk su kompres: Göz altındaki koyu halkalara en iyi gelen yöntem soğuk suyla yapılan komprestir. Kan akışını hızlanmasını sağlayan soğuk suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Su yerine soğuk sütte aynı etkiyi gösterecektir.

Salatalık: doğal ilaç niyetine kullanabileceğiniz salatalık hem göz altı derinizi sıkılaştıracak hem de koyu rengin ortadan kalkmasına yardımcı olacak. Salatalığın suyunu çıkararak pamuk yardımıyla gözlerinizin altına sürebilirsiniz.

Zerdeçal: iyi bir antioksidan olan zerdeçal özellikle göz altı şişkinliklerine ve morluklarına iyi gelir. Toz zerdeçalı ananas suyuyla karıştırıp göz altlarınıza sürün. Her gün 15 dakika uyguladığınızda kısa zamanda harika bir iş çıkarttığını göreceksiniz.

Elma: içeriğindeki doğal asit nedeniyle siyah halkaların düşmanlarından biridir. İnce dilimler halinde elmayı göz altınıza koyarak yarım saat bekletin. Morluklarınız zaman içinde kaybolacak.

Gül suyu: kozmetik ürünlerini baş malzemesi olan gül suyu cildinizi pamuk gibi yapmanın yanı sıra gözdeki yorgunluğu ve morluğu alır. Uyumadan önce pamuk yardımıyla göz kapaklarınıza ve altlarınıza uygulayın.

Çiğ patates: halk arasında en çok bilinen yöntemlerden biridir. Patatesi ince dilimler halinde göz altına koyarak yarım saat bekletin. Yada rendeleyip presten geçirerek macun kıvamında da sürebilirsiniz.

Limon suyu: C vitamini yönünden zengin olan limon suyunu göz altınıza günde 2 yada 3 kez uygulayın.

Not: Göz altı morlukları ve şişkinliğin önüne geçmek için uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Zor ve yorucu bir günün ardından 6-7 saatlik uyku hem bünyenize hem de morluk oluşumuna iyi gelir. Gün içinde bolca su içmeyi ihmal etmeyin. Cildinizin nemli kalması morlukların ortasından kalkmasını sağlar…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap