Sağlık

Göğüs Dikleştirme operasyonunda bilmeniz gerekenler

Kadınlarda genellikle genetik faktörlerle, doğum sonrası, emzirme sonucu ve yaşlanmaya bağlı olarak göğüsler deforme olabilmektedir. Meme dokusunun azalmasıyla birlikte içinin boşalması, aşağıya doğru sarkmasıyla kötü bir görünüme sahip olur. Bu görüntüden rahatsız olan kadınlar göğüs operasyonları geçirerek deformeyi en aza indirgemek isterler.

Memelerde oluşan deforme bazı masaj ve kremlerle giderilmesi sağlansa da ileri seviyede bir deforme ancak cerrahi operasyonlarla halledilmektedir. Özellikle meme başının sarkması durumunda cerrahi işleme gerek duyulur. Meme altına koyulan protezlerle birlikte meme dokusu toparlanarak daha dik ve dolgun bir görünüm verilir. Göğüs ameliyatları genellikle 3-4 saat sürer ve genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Ameliyatın ardından operasyon geçiren hastaya özel bir sütyen giydirilir ve hasta ertesi gün taburcu edilerek evine gönderilir. Göğüs operasyonu geçiren hastalar ortalama bir ay içinde normal yaşantısına dönecek şekilde iyileşir. Seçilen cerrahi işleme göre emzirme yeteneği korunmaktadır. Operasyonun ardından meme son halini 3 ay içinde almaktadır, ancak protezle düzeltilen sarkmalarda meme altı çizgisinde 4 cm’lik bir ameliyat izi kalacaktır. Ameliyatın üzerinden bir sene geçmesi dahilinde iz belirsiz bir görünüme kavuşacaktır.

Aşırı bir kilo değişimi ve gebelik sonrası tekrar göğüslerde sarkma görülebilir. Ameliyat sonrası şişlik ve morluklar görülebilir, verilen özel sütyenin takma süresi ise 1 aydır. Göğüs küçülktme, göğüs büyütme, göğüs sarkması için yapılan operasyonlar sonrasında hasta bir hafta içinde işbaşı yapabilir ancak 1 ay boyunca egzersiz ve spor yapması önerilmez…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap