Spor

Göbek Eriten Egzersizler

“Bir dirhem et bin ayıbı örter” demelerine bakmayın, göbek çevresinde biriken yağlar hem kötü görünüme sebep olduğu gibi hem de hastalıkların çıkış noktası olabilir.

Kilosu fazla olan kişilerin maruz kaldıkları diyabet, kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, yüksek kolesterol gibi hastalıklarla ani ölüm riskinin arttığı araştırmalarla tespit edilmiştir.

Göbek bölgesinde biriken fazla yağların ve kiloların vücuttan atılması sandığınızdan daha kolay olduğunu deneyerek farkına varabilirsiniz. Spor salonunda onca saatler harcamak istemiyorsanız evde yapabileceğiniz kolay egzersizlerle göbeğinizden hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Basit ama etkili karın egzersizlerini sizler için sıraladık, egzersizleri denedikçe karın kaslarının toparlandığını ve şekle girmeye başladığına tanık olacaksınız.

  1. Yarım Mekik
Bu hareketin diğer ismi crunches dir, resimde görüldüğü üzere sırt üstü uzanarak dizler hafifçe bükülür. Sadece vücudunuzun baş kısmı kaldırılarak karın kaslarına yük bindirilerek sıkıştırılır. Set sayısı olarak ilk deneme de 3×20 yapmanız uygundur.2. Vertical Leg Crunch


Üst karın için mükemmel bir hareket olan bu egzersizde bacaklar düz bir şekilde yukarıda sabit tutulur. Boyun öne eğilmeden düz bir şekilde vücudun üst kısmı kaldırılarak ayak parmak uçlarınıza değmeye çalışılır. Bu arada hareketi yaparken 30-60 arası bekleyerek karın kaslarınızın iyice sıkışması sağlayacaksınız. Set sayısı 30 saniye 3×10

3. Bisiklet hareketi ( Bicycle Crunch)

Resimdeki gibi sırt üstü uzanarak bacaklar 90 derece bükülerek yukarıya kaldırılır. Eller ensende birleşmiş bir şekilde dirseklerinizi ters olan dizinize değdirerek aynı işlemi sağ sol olarak durmadan tekrar etmeniz.

4. Plank

Dirsekler üstünde durarak bacakları düz bir şekilde parmak uçlarınızda duracak şekilde uzatın. Bu hareketi doğru bir şekilde yapmak için vücudun yere paralel şekilde durması gerekmektedir. 30- 60 saniye bu konumda kalarak, 3 set olarak yapabilirsiniz. Başlarda biraz zorlayıcı ve yorucu bir egzersiz olmasına rağmen karın kaslarının çoğunu aynı anda çalıştırır.

5. Lying Legs Up

Alt karın kaslarını sıkıştıran bu harekette iş tamamen bacaklardır. Sırt üstü uzanıp bacaklarınızı düz bir şekilde yukarı kaldırın. 10 saniye bekleyerek düz bir şekilde bacaklarınızı aşağı indirip tekrar yukarıya kaldırın.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap