Güzellik Sağlık

Gençliğin yeni sırrı; Dulavrat Otu

Alternatif tıpta eskilerden beri kullanılan Dulavrat otunun adı pek bilinmemesine rağmen, mucizevi etkileriyle tam bir şifa kaynağı. Hastalık tedavilerinde kullanılan ve son zamanlarda güzellik ürünlerinde de kullanımına başlanan dulavrat otunun faydalarını sizler için araştırdık.

İçerdiği etken maddeler sayesinde antioksidan, ateş düşürücü, antimikrobiyal ve idrar söktürücü etkileri olan Dulavrat otu, en çok romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Çin, Avrupa ve Amerika ülkelerinde kanseri tedavi etmek için yararlandıkları bitkilerden biridir.

Dulavrat otunda östrojen hormonu içeren lignanlar, polifenoller ve sülfür içeren bileşikler bulunmaktadır. Sedef, akne ve birçok cilt hastalığında bu sebepten kullanılmaktadır. Meksika Kızılderileri bu otu kanı temizlediği için doğum yapan kadınlara verirken, Avrupalı bitki bilimciler 17. yüzyılda zührevi hastalıkların tedavisinde etkin olarak kullanmışlardır.

Yapılan araştırmalar sonucunda dulavrat otunun kanser hücrelerinin mutasyon geçirmesini önlediği gibi iltihap önleyici etkileri olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Cildin elastikiyetini koruduğu için deride botoks etkisi yaratan Dulavrat otu, selülitleri yok ederek cildin güzelleşmesini ve gençleşmesini sağlıyor. Bedeni güçlendirici bir tonik olan bu bitkinin nikris ağrılarını dindirdiği de bilinmektedir.

Dulavrat Otu Nasıl Tüketilir?

Bir bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş dulavrat otu eklenerek kaynatılır. Kaynadıktan sonra kısık ateşte 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra günde 3 bardak olacak şekilde tüketilebilir…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap