Diyet Sağlık

Gebelikte İki kişilik yemeliyim düşüncesine son verin!

Kadınlar için uhrevi bir o kadar da mucizelerle dolu olan hamilelik süreci dünyanın en büyük mutluluklarından biridir. Bu dönemde tek bir bedende iki can taşıyan annelerimiz muhakkak ki baş tacıdır. Ancak hamilelik döneminde kontrolsüzce alınan kilolar hem anne sağlığını hemde bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Ülkemizde yaygın bir düşünce olan hamileyim iki kişilik yemem lazım inancı, anne adaylarını ciddi şekilde kötü etkiliyor. Özellikle gebelik sürecinde kontrollü ve sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayan uzmanlar, anne adaylarının sık ama az yemek tüketmelerini öneriyor.

Gebelikte kilo kontrolü sağlayarak sağlıklı ve doğru beslenmenin mide yanmalarını, mide bulantılarını, sık açlık hissini ortadan kaldırdığına şahit olabilirsiniz. Sağlıksız bir şekilde kilo almamak için hamilelikte ydiklerinize dikkat etmelisiniz.

Kadınların en hızlı kilo aldıkları dönem hamileliktir, yaşanan hormonal değişiklikleri de eklersek reflü, mide yanması, kazıntı, sık acıkma hissi sürekli yemek yeme isteğine neden olabilir. Uzmanlar bebeğin gelişimi için anne adayının iki kişilik yemesine gerek olmadığını söylerken, normal bir beden kitle indeksine sahip bir kadının hamilelikte ortalama 11-15 kilo almasının normal ve sağlıklı olduğunu belirtiyor.

Gebeliğin ilk 3 ayında 1-3 kg, kalan süreçte ise haftada 0,5 kg alınmasının normal olduğunu söyleyen uzmanlar, hamilelik öncesinde kilolu olan kadınların ise bu süreçte 5-6 kg alması gerektiğini söylüyor.

Anne adayının gebelik döneminde protein odaklı, faydalı yağlar, lifli gıdalar ve vitamin il mineral yönden zengin besinler tüketmesi öneriliyor. İşlenmiş ve paket gıdalardan uzak durarak sağlıklı beslenmeli ve hamur işlerinden uzak durmalılar. Özellikle et ve sebzeleri yağda kızartmaktan uzak durmalı ızgara yada fırında pişirerek tüketmelidir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap