Spor

Fitness’a Yeni Başlayanların Yaptıkları Hatalar Nedir?

Kendi başınıza yaptığınız ev egzersizlerinden ve yürüyüşlerden istediğiniz sonucu elde edemiyorsanız, yeni bir alternatif yolu olarak Fitness’ı denemelisiniz. Fitness yeterlilik ve uygunluk anlamına gelen, vücudunuzun direnç kazanıp güçlenmesini sağlayan bir spor dalıdır. Fitness da ki amaç vücudunuzun forma girmesi ve sağlıklı bir yaşama sahip olmanızı ön gören bir sistematik spor alanıdır.

Fitness’a yeni başlayanlar ilk adaptasyon sürecinde yaptıkları hatalar nedeniyle motivasyonunu kaybedebilir ve daha yolun başındayken bırakmak isteyebilirler. Her spor dalında olduğu gibi azim ve sebat gerektiren fitness da en çok yapılan hataları sizler için araştırdık.

  • 1- Hata kendinizi çok fazla zorlamaktır. Hemen sonuç almak ve mükemmel vücuda sahip olmak istemenizde yanlış bir tutum yoktur. Ancak sabır gösterdiğiniz ve düzenli bir programa ayak uydurduğunuz vakit harika sonuçlar alabilirsiniz. Henüz yeni başladığınız bir sporda kendinizi sakatlamak istemiyorsanız kaldırabileceğinizden fazla ağırlığın altına girmemelisiniz. Başlangıç beklentilerinizi yüksek tutmayın, kendinize ve vücudunuza alışma süresi tanıyın.
  • 2- Hata belirli bir programın dışına çıkmak sizi zorlar ve hevesinizin çabuk kaçmasına sebep olur. O yüzden antrenörünüzün sizin için hazırladığı programa sadık kalarak bilinçli bir şekilde antrenmanlarınızı tamamlayın. Günlük antrenmanlarınızın bir plan dahilinde olması gerekiyor. Bilinçsiz yapılan antrenmanlar size kazanç sağlamadığı gibi gelişiminize de faydası olmayacaktır.
  • 3- Hata Isınma hareketlerini atlamak. En sık karşılaşılan hatalardan biri ısınmadan ağırlık antrenmanlarına girmektir. Bu sakatlanmanıza neden olabilecek ve incinmenize neden olacaktır. Vücudunuzun spor düzenine alışabilmesi için 2-3 dakikaya ihtiyacı vardır. Kaslarınızı gevşeterek, ısınma hareketleriyle adaptasyonunuzu tamamlamalısınız.
  • 4- Hata ağırlık çalışmaktan kaçınmaktır. Evet ağırlıklar antrenman esnasında sizi zorlar ve fazla efor harcamanıza neden olur. Kas kütlemizi arttırmanın tek yolu ağırlık çalışmaktır. Koşu bandı, bisiklet gibi kardio yapmamızı sağlayan araçlar sadece vücudumuzun enerji harcamasını sağlar.
  • 5 – Hata egzersiz hareketlerini düzgün yapmamak. Spora başlayanların bir çoğu başlarda keyif almayacaklardır. Vücut ve kas ağrıları çekebilirler ancak bu egzersizleri yanlış öğrenmesine sebep olmamalıdır. Kambur bir şekilde yada kalça içeride iken yapılan her yanlış hareket sizi riske atacaktır ve gelişmenizi olumsuz etkileyecektir.
  • 6- Hata antenmanları aksatmak. Yeni başlayanların 3’de 2’sinde görülen bu aksamalar spora alışmanızı engeller. Planınıza ve programınıza sadık kalmamak sizin zararınıza olacaktır. Alışkanlık edinemeden vücut yorgunluna ve enerji kaybına hemen teslim olmamalısınız. Başlangıç her zaman zordur ancak devam ettiğiniz sürece sizin için daha kolay bir hale geleceğini aklınızdan çıkarmayın.
  • 7- Hata gıda takviyelerine fazla güvenmek. Supplementler gıda takviyeleridir, düzgün antrenman ve diyet yapmadığınız taktirde sizlere bir yararı dokunmaz. Kaslarınızı geliştirecek olan tek şey ağırlık antrenmanlarıdır. Gıda takviyeleri besin alımındaki eksikleri kapatmak için yardımcınızdır.
  • 8- Hata beslenme düzenini ayarlayamamak. Sporun yanında protein ağırlıklı beslenmenin önemini mutlaka duymuşsunuzdur. Evet kaslarınızın beslenmesi ve gelişmesi için proteine ihtiyacımız var. Ancak bu demek değildir ki karbonhidratlar yada yağlar kötü. Fazlası olan her şey zararlıdır, kendine ve yaşantına ayak uyduran bir beslenme düzeni ayarlayarak sevdiğin yiyecekleri tüketebilirsiniz. Abartıya kaçılmadığı sürece yediklerinizden keyif alarak sporunuza devam edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap