Diyet

Evde Kilo Almamak, Zayıflamak için Yöntemler

COVİD-19 salgını dünyayı etkisine alırken ülkemizin aldığı tedbirler doğrultusunda evde kalarak bir nevi karantina altında yaşadığımız bir döneme girdik.  Sosyal aktivitelerin ve toplu mekanların geçici olarak kapatılmasıyla birlikte evde geçirdiğimiz süre uzadığında, günlük rutinlerimiz de mecburi olarak yer değiştirdi.  Evde kaldığımız bu dönemde can sıkıntısıyla yemeğe saldırmak, aç olmadığımız halde gelen açlık hissini abur cuburla geçiştirmek tek çözüm yolu gibi görünse de çok yanlış bir tutum olacaktır.

Karantina süresi içinde spor salonlarına gidemediğimiz, iş hayatına devam edemediğimiz için boş vakitlerimiz oldukça arttı.  Ancak bu boş vakitleri yemek yemeye ayırmak sonrasında pişman olacağımız sonuçlar doğurabilir.  Özellikle bu dönemde kilo almamak, fit görünümünü korumak isteyenler için harika önerilerimiz var.  Sizi strese sokmayan bu zayıflama yöntemleri ile hem kilonuzu koruyabilir hatta kilo vererek daha iyi bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Çabuk zayıflama ve kilo almamak için uygulayabileceğiniz etkili öneriler

1- Şekerli içecekleri hayatınızdan kovun.  Diyet olmaları içerisinde tatlandırıcı olmadığı anlamına geliyor, vücudunuza faydası olmadığı gibi zararlı olduğuna bilmelisiniz.

2- Açlık krizi yaşadığınız anda kalorisi düşük, sağlıklı besinler tüketin. Bir avuç çiğ fındık, bir kase yoğurt, 1 adet mevsim meyvesi açlık krizinizi bastıracaktır.

3- Yemeklerinizi zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile pişirin.  Hem oldukça sağlıklı olan bu yağlar kilo almanızı engellediği gibi, Hindistancevizi yağının günlük kalori alımını azalttığı da araştırmalar sayesinde kanıtlanmıştır.

4- Günde mutlaka bir bardak yeşil çay için.  Antioksidan yönünden zengin olan yeşil çay metabolizmanızın hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.  İçerisine bir dilim limonda sıkarak etkisini arttırabilirsiniz.

5- Güne 1 tane yumurta yiyerek başlayın.  Zengin bir protein kaynağı olan yumurtanın tok tuttuğu herkes tarafından bilinir.  Kalorisi düşük olduğu için isterseniz sabah kahvaltısında 2 yumurta yiyebilirsiniz.

6- Gün içinde 2 litre ve üstünde su için. Metabolizmayı %24 oranında hızlandıran su aynı zamanda midenizi dolu hissetmenizi sağlar.

7- Undan yapılmış hamur işlerinden uzak durun.  Kek, börek, kurabiye ev yapımı dahi olsa içerisindeki un ve şeker ile birlikte kilo almanıza neden olur.

8- Evde egzersiz için kendinize yarım saat ayırın. İster spor egzersizleri yapın isterseniz ritmi yüksek müzik eşliğinde yarım saat boyunca dans edin.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap