Diyet

Evde Kalanlara Sağlıklı Kilo Vermeleri İçin Mutluluk Diyeti

Koronavirüs nedeniyle evde kaldığımız bu dönemde kilo almamak, mevcut kilomuzu korumak için farklı diyetler bulunuyor. Hem psikolojik olarak hemde bedenen sağlık kalmanızı sağlayan mutluluk diyeti sayesinde ruhen de güçlü kalacak, koronavirüsün neden olduğu baskıdan korunabileceksiniz.

Beslenme düzenimizin ve şeklinin bağışıklık sistemini ve metabolizma hızımızı etkilediğini artık biliyorsunuz. COVİD-19 virüsünün neden olduğu baskı ve streste karşı mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonini arttırarak kendinizi daha zinde ve canlı hissedebilirsiniz.  İnsana mutluluk, canlılık, zindelik hissi veren serotonin, eksikliği durumunda kişide yorgunluk, mutsuz ve depresif bir ruh hali bulunmasına neden olur.

Evde kaldığımız bu dönemde sağlıklı bir şekilde zayıflamak, kilo vererek mutlu olmak için serotonin içeren gıdaları bolca tüketmelisiniz. Kahvaltıdan hemen önce içeceğiniz 2 bardak limonlu ılık su sizi tok tutacaktır.  Sabah kahvaltısında yulaf, çiğ badem, yoğurt ve bir tatlı kaşığı balı karıştırarak güzel bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Ara öğünlerinizde çiğ fındık tercih ederek öğle yemeklerinde ve akşam yemeklerinde mutlaka ev yoğurdu tüketmeye çalışınız.  Et haşlama, barbunya, brokoli ve ıspanak yemekleri tercih edebilirsiniz.

Serotinin içeren gıdalar

  • Süt ve süt ürünleri
  • Tahıllar
  • Hayvansal gıdalar
  • Doğal yağlar
  • Yemişler ve tohumlar

 

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap