Güzellik

Evde hazırlayabileceğiniz kolay Aloe Vera maskeleri

Cilt ve saç üzerindeki mucizevi etkileri nedeniyle bir çok kozmetik ürününde kullanılan Aloe Vera, güzellik sektöründe kullanılan bir bitki. Kaktüse benzeyen dış görüntüsünün yanı sıra içerisindeki jel kıvamındaki sıvı ayrıca güçlü bir antioksidandır. Cilt üzerindeki yanıkları tedavi etmekten, kırışıkların azalmasına kadar bir çok mucizevi etkiye sahiptir.

Aloe vera bitkisinin içindeki jeli çıkarmak için olgun yapraklarına uzunca bir kesik atıp ikiye ayırabilirsiniz. İçerindeki jeli kaşık yardımıyla kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bu jel ile evde hazırlayacağınız maskeler ile cildinizin ve saçlarınızın parlamasına neden olabilirsiniz.

1- Sivilceli ve yağlı ciltler için Aloe vera maskesi

3 yemek kaşığı Alove vera jeli, 1 yumurta, 1 tatlı kaşığı bal, 2 yemek kaşığı arpa ununu blender da karıştırın. Temiz yüzünüze uygulayıp kuruyana kadar bekleyin ve yıkayın. Haftada 2 kez yapacağınız bu maske aknelerin azalmasına neden olaca.

2- Kuru ciltler için Aloe vera maskesi

4 yeme kaşığı Aloe vera jeli, 6 yemek kaşığı salatalık suyu, 2 yemek kaşığı yoğurdu blender da karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürerek kurumasını bekleyin. Haftada üç kez uygulayarak cildinizin parladığını fark edeceksiniz.

Fresh Aloe Vera On the old wooden background

3- Karma ciltler için Aloe vera maskesi

4 yemek kaşığı Aloe vera jeli, yarım limon suyu ve 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını bir kabın içinde karıştırın. Karışımı yüzünüze sürüp en az 20 dakika bekledikten sonra yıkayın. Hafta da bir uyguladığınız bu maske cilt hücrelerinizin yenilenmesini sağlarken, kırışıklarınızın da azalmasına neden olacak.

4- Siyah nokta önleyici Aloe vera maskesi

1 adet salatalık, 4 yemek kaşığı Aloe vera, 1 yemek kaşığı bal, yarım limon ve 2 yemek kaşığı yoğurdu blender’dan geçirin. Karışımın içine 2 yemek kaşığı kil ekleyin ve karıştırın. Yüzünüze kalın bir şekilde sürüp kurumasını 20 dk bekleyin. Haftada bir uygulayacağınız bu maske siyah noktaları yok edip oluşmasının önüne geçiyor.

5- Aloe vera saç maskesi

1 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı bal, 3 yemek kaşığı Aloe vera, 1 yumurta sarısını iyice karıştırın. Saç diplerinize güzelce uygulayarak 20 dakika bekletin. Saçlarınızı ılık suyla yıkayın.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap