Spor

En Etkili Kardio Nasıl Yapılır?

Vücudun dolaşım sistemi kardiyovaskülerin kısaltması olan kardiyo kelimesi, bu sistemi çalışan egzersizler için verilen isimdir. Dayanıklığı artıran, stresi düşüren ve güçlü bir kalp için faydaları yüksek olan kardiyo aynı zaman da yağ yakmanın da püf noktasıdır.

Kardiyo egzersizleri kalp ritmini hızlandırıp nefes alıp vermeyi sıklaştırarak nabzı arttırmaktadır. Bu egzersizler; koşma, yüzme, bisiklet sürme, basketbol, tenis gibi spor aktiviteleriyle gerçekleşmektedir.

Ancak sistematik olarak yağ yakmak için iki çeşit kardiyo egzersizi programı vardır.

LISS; hafif tempolu düzeyli kardiyo

HIIT; yüksek tempo ağırlıklı kardiyo

İkisi de birbirinden farklı olan bu kardiyo programları kalp ritm hızı ve tempoya göre farklılık içermektedir. LISS hafif tempo kardiyo da antrenman süresi 45 – 60 dakika arası sürmektedir. Maksimum kalp atışı %65 de sabit kalarak sizi zorlamayan bisiklet gibi antrenman biçimidir.

Diğer yüksek tempo ağırlıklı kardiyo da kalp atışı %85’i bulurken, düşük ve yüksek aktivitenin bir arada bulunmadır. 30 saniye boyunca depar atılırken, 60 saniye boyunca hafif tempolu koşuyla birlikte 20 -25 dakika süren bir antrenman biçimidir.

Kalori yakımında en faydalı olan beslenme iken, ağırlık antrenmanları ile kardiyoyu birleştirdiğiniz daha hızlı sonuç almanız muhtemeldir. Yalnız unutulmamalıdır ki günlük olarak aldığınız kalori miktarının çoğunu kardiyo anrenmalarında yakamazsınız. Kardiyo kilo vermenizi tetikleyecek yardımcı bir destektir.

Düzenli beslenme ile birlikte ağırlık çalışmalarının ardından yapacağınız 15-20 dk bir HITT antenmanı kaslarınızın yenilenmesini engellemediği gibi daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap