Diyet

Eliminasyon Diyeti ile Sizi Rahatsız Eden Gıdalardan Uzaklaşın

Eliminasyon Diyetinin amacı sizi ve vücudunuzu rahatsız eden besinlerden uzaklaşarak kaliteli bir yaşam sürmenizi amaçlar.  Her gıda her insana iyi gelmez, bazı yiyecekleri yediğinizde çeşitli mide sıkıntıları çekebilir, rahatsızlık duyabilirsiniz. Yiyecek alerjileri dahil yaşam kalitenizi düşüren bu besinleri eliminasyon diyetiyle belirleyerek öğünlerinizden kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Hassasiyet duyduğunuz besinleri sindiremediğinde bağırsaklarınızda mayalanma başlar ve bu da şişkinlik hissetmenize neden olur. Bir çok besini aynı anda tükettiğimiz için alerjimizin olduğu gıdayı bulmakta zorluk çekebiliriz.  Eliminasyon diyetinde sırası ile günlük beslenme düzeninizden hassasiyet oluşturan besinleri çıkartarak, daha sonrasında yeniden beslenme düzenine dahil etmek esasına bağlıdır.

Eliminasyon diyeti herkes için uygun değildir, sadece bazı besinlere hassasiyeti olan kişiler uygulamalıdır. Sürekli mide yanması, şişkinlik, ayda iki kere süren ishal, kabızlık, karın ağrısı, kramp, migren atakları, irritabl bağırsak hastalıkları olan kişilerin uygulaması gerekmektedir.  Diyet bakıldığında iki aşamadan oluşuyor ilk aşama eliminasyon-çıkarma, ikinci aşama tekrar tanıtmadır.

Sizi rahatsız ettiğinden şüphelendiğiniz besinlerin listesini hazırlayın. Gluten içeren besinler, turunçgiller, kuruyemişler, baklagiller, işlenmiş et ürünleri, yapay tatlandırıcılar, şeker, bal, alkol, kahve ve çayı 2 ile 3 hafta boyunca hayatınızdan çıkarın.  Başlarda biraz zorlanacaksınız ancak eliminasyon için bu süre boyunca dayanmalı ve besin düzeninizden çıkardığınız gıdaları not alın.

İkinci aşamaya gelindiğinde şüpheli olan besinleri tek tek vücudunuza alarak tepkisini ölçmekten geçiyor. Şüpheli besini tüketip iki gün boyunca bekleyerek bir rahatsızlık hissedip hissetmediğinizi kontrol ediyorsunuz. Not alarak sonuçları ve bulguları takip ederek size rahatsızlık veren hassasiyetinizin olduğu besini öğrenebilirsiniz…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap