Sağlık

Ekşi Sözlük’e göre dünyanın en pahalı intihar yöntemi; Sigara

Ekşi Sözlük yazarlarından biri dünyanın en pahalı intihar yöntemlerinden biri olan sigaranın geçmişi ile tiryakiliğe neden olan özelliklerini incelemiş. Sigara bağımlılığından nasıl kurtulabileceğimizi bizlere kendi diliyle anlatmış.

Öncelikle sigaranın tarihine bakacak olursak, 1500’lü yıllarda Amerika’da kullanılan tütün İspanyollar tarafından Avrupa’ya getirilmiş. Mayalar ve Aztek’ler tarafından dini ritüeller de tüketilen tütün, soğuk algınlığı ve ağrı kesici olarak da kullanılıyormuş.

Osmanlı devletine ilk kez 16. yüzyılda gelen sigara, IV. Murad tarafından yasaklanırken I. İbrahim tarafından vergilendirilerek serbest bırakılmış. Bir şekilde günümüze kadar gelmeyi başaran sigarayı, eskiden doktorlar da hastalarına tavsiye ediyordu.

Sigara bağımlılığı dört aşamada ilerlerken genellikle ilk olarak sosyal ortamlarda, arkadaş tavsiyesiyle deneniyor. Devamında içme isteği duymasanız da ortama ayak uydurmak için içmeye devam ediyorsunuz. Ve böylelikle yavaş yavaş bağımlılık oluşmaya başlıyor.

Üretim yeri Amerika olan sigaranın Akciğer kanserine neden olduğu ortaya çıktığı andan itibaren gelişmiş ülkeler sigara tüketimini azaltırken, gelişmemiş ülkelerde kullanımı popülerliğini sürdürüyor. Sigaranın ilk reklamı yapıldığı sıralarda özendirmek amaçlı paketlerin üstünde resmi olan Marlboro Man’ın da kanserden öldüğünü belirtelim.

Yapılan araştırmalar eğitim seviyesinin arttıkça sigara tüketiminin azaldığını gösteriyor. Gelişmiş bir sosyal hayatı olanların bağımlılığa yönelmediği ortaya çıkarken, hayatını sıkıcı ve sorunlu olduğunu düşünenlerin bağımlılıklara olan eğilimi olduğu görülüyor.

Kişiler sigarayı bırakamamaktan çok sigarayı bırakmaktan korkuyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sigarayı bırakmayı deneyenlerin sadece %5’i bu konuda başarılı olabiliyor. Eğer yardım alarak deniyorsa bu oran %20’lere kadar çıkıyor…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap