Diyet

Dünyanın En Sağlıklı Kilo Verme Şekli; Flexitarian Diyeti

2019-2020 yıllarında dünyanın en iyi diyetleri listesinde 3. sırayı elde eden Flexitarian Diyeti en sağlıklı kilo vermek yöntemi olarak biliniyor. Diyetisyen Dawn Jackson Blatner’ın 2009’da yayımlamış olduğu kitap ile ortaya çıkan Flexitarian kelimesi esnek ve vejetaryen kelimelerinden meydana geliyor. Uzun bir ömür yaşamak, hastalıkları önlemek amacıyla geliştirilen bir diyet. Hepimizin bildiği üzere vejetaryen diyetlerde et ürünleri yasaklıdır ancak flexitarian diyette çokça sebze az miktarda et yiyebiliyorsunuz.

Genel sağlığınızı iyileştirme yönünde tasarlanan bu diyet sayesinde bitki odaklı beslenseniz de canınız çektiğinde ette tüketebiliyorsunuz. Flexitarian Diyet nasıl yapılır diyorsanız hemen anlatalım, öncelikle yeni et olarak adlandırılan hayvani olmayan et dışı proteinleri tüketmelisiniz. Bunlar; yumurta, bezelye, fasulye gibi besinlerdir. Sebze, meyve, tahıllar ve mandıra ürünlerini tüketmelisiniz.

Flexitarian Diyette öğünlerinizi 3-4-5  planında ayarlayabilirsiniz. Porsiyonlarınızı küçük tutmalısınız, Kalori hesaplamasında kahvaltıda 300, öğlen yemeğinde 400 ve akşam yemeğinde maksimum 500 kalori olacak şekilde ayarlama yapmalısınız.

Diyette esneklik bir slogana dönüştüğü için dışarıda yemek yiyebilir hatta ara sıra olmak şartıyla alkolde alabilirsiniz.  Sizi yasaklar ve dayatmalarla sıkmayan bu diyet sayesinde daha az et tüketeceğiniz için hem sağlıklı kalacak hem de kilo verebileceksiniz….

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap