Güzellik

Dünyada bir ilk, Vajina Müzesi Açılıyor!

Yıllardır açılması düşünülen Vajina Müzesi İngiltere’nin başkenti Londra’da ziyaretçilerini kapılarını açacak. 16 Kasımda açılacağı ilan edilen müzede kadınların vajinasına benzeyen çiçeklerle birlikte bir çok eser yer alacak. Vajina müzesinde sergilenen eserlerin yanı sıra jinekolojik anatomi, cinsellik, vulvalar ve kadın sağlığı hakkında bilgiler verilerek bilgilendirilme yapılacak.

Farkındalık yaratmak amacıyla açılan vajina müzesi toplumda kadınların sağlığı adına tabuların yer aldığına dikkat çekiyor. Müzenin kurucu olan Florence Schecher, 2017’den beri müzenin üzerinde çalışıyor. İzlanda’da penis müzesinin olduğunu belirten Florence, bu fikre dünya da neden kadınlara adanmış bir müze yok sorusuyla kapılmış.

Müzenin amaçlarını dile getiren Florence:

Vajinalar yeterince konuşulmuyor. Neden? Çünkü kadın sağlığını konuşmak hala bir tabu olarak görülüyor. Bir sorun olduğunda kadınlar hala doktora danışamıyor. Tacize uğrayanlar yardım isteyemiyor. Biz burada herkese kapılarımızı açacağız. Burada toplumsal cinsiyet farkındalığı oluşturmaya çalışacağız. Cinsellik eğitimleri verilecek. Bir numaralı amacımız kalıpları ve ön yargıları yıkmak jinekolojik anatominin iyi bilinmesini sağlamak.’ açıklıyor.

İngiltere de kadınların %65’i vajina yada vulva kelimelerini kullanmaktan çekinerek özel bölge diye belirtiyor. 25 ile 29 yaş arası kadınların toplumdaki baskılanmış yeri ve ön yargılar nedeniyle rahim ağzı taraması yaptırmak istemiyor.

Halka ücretsiz olarak açılacak müzenin toplumsal cinsiyet konularında farkındalığı arttırması, kadınların kendi vücutlarını benimseyip sevmesi amaçlanıyor…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap