Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü, Besin Zehirlenmelerine Karşı Uyarıda Bulundu?

Dünya sağlık örgütünün saptadığı verilere göre yer yıl yaklaşık 600 milyon kişi besinler tarafından taşınan virüs, bakteri ve kimsayal madde kaynaklı besin zehirlenmesi yaşıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen rapora göre ülkemizde her yıl 5 milyon kişi besin zehirlenmesi yüzünden hastaneye başvuruyor.

Besin zehirlenmesinin en büyük etkenlerinden birisi bazı besinlerin taşıyıcı rolünü üstlenmesinden kaynaklanmakta. Taşıyıcı besinler olarak bilinen, yumurta, süt, deniz ürünleri ve etler hijyenik şartlarda paketlenmediği ve muhafaza edilmediği sürece ölümle sonuçlanan problemlere neden olabiliyor.

Besin zehirlenmesinin belirtileri; şiddetli mide ağrısı, kusma, bulantı, ishal ve kramplar olarak açıklanırken, şiddetli baş ağrısı ve yüksek ateşte belirtiler arasında yer alıyor.

Beslenme ve Diyet uzmanları besin zehirlenmelerine karşı alabileceğiniz önlemlerle gıda zehirlenmelerine karşı kendinizi korumanın püf noktalarını belirledi.

Tavuk ve suyunu çiğ gıdalarla temas etmesini önleyin.

Tavuğa bulaşan salmonella bakterisi ancak 70 derece etin pişmesiyle ölebiliyor. Pişirmeden önce tavuğu yıkarken çiğ sebzelere suyun bulaşmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Tavuğu kestiğiniz bıçak ve kesme tahtasını sabunlayarak güzelce temizleyin.

Yumurtaları buzdolabına yıkamadan yerleştirin.

Yumurta alırken çok dikkatli olmalısınız, mümkün olduğu kadar zedelenmemiş ve kırılmamış yumurtalar seçin. Mutlaka aldığınız yumurtaların soğutucularda saklanıyor olmasına dikak etmelisiniz. Bakteriyel üreme artmaması için yumurtaları yıkamadan, diğer besinlerden uzakta kalacak şekilde buzdolabına yerleştirin.

Meyve ve sebzeleri bol suyla yıkamaya özen gösterin.

Besin değeri yüksek sebzeler tarladan direkt olarak mutfağımıza gelene kadar bir çok elden geçiyor. Salata ve yemekler için kullanmadan önce bol suyla yıkamaya özen göstermelisiniz.

Kırmızı et, balık ve tavuk gibi besinleri çiğ sebze ve meyvelerin yanına koymayın.

Buzdolabında çoğalarak üreye bilen Listeria bakterisinin diğer gıdalara bulaşmaması için etler ve sebzelerinizi ayrı kısımlara koymalısınız . Ayrıca yarısı kesik limon, karpuz ve kavun gibi gıdaların dolaptan mikroorganizma kapma riski çok büyük.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap