Spor

Doğru Mekik Nasıl Çekilir, Mekik Programı

Vücudumuzdaki karın kaslarını şekillendirmek için eskilerden beri mekik çekme hareketi kullanılır. Diğer yazımızda açıkladığımız gibi mekik çekmek sanıldığı gibi zayıflamaya ve göbeği eritmeye tek başına yaramaz. Zayıflamanın %70’i diyetten %30’u spordan geçmektedir.

Spor yaparken mekik çekmek karın kaslarınızın güçlenmesini ve ortaya çıkmasını sağlar. Diyetle birlikte yapıldığında göbeğin üstündeki yağlar erir ve karın kasları görünecek şekilde ortaya çıkar. Düzenli olarak mekik çekmek ayrıca bel bölgesindeki kasların güçlenmesinde de etkilidir.

Doğru şekilde mekik çekmek için ilk dikkat etmeniz gereken zemindir. Koltuk, kanepe ve yatak gibi içine gömülen yumuşak bir zeminde mekik çekmek belinizin boşlukta kalmasına neden olur. İçe gömülmeyen bir düz, ince bir sünger üstünde mekik çekmelisiniz.

Mekik çekerken ellerinizi boyun altında kenetlenmeniz boyun fıtığına neden olur. Bacakları kaldırmamak ise bir diğer püf noktasıdır, ayak tabanları yere basmalıdır. Bacaklar hava kalktığında karın kaslarından çok baldır ve kalça kasları çalışır.

Mekik çekerken vücudunuzun üst kısmını dizlerinize çekmeniz de doğru değildir. Sadece kürek kemiklerinizden itibaren üst vücudunuzu kaldırmanız direkt karın kaslarınızın çalışmasını etkileyecektir.

Dipnot olarak mekik çekmeden en az 10 dakika yürüş yaparak mutlaka ısınmalısınız aksi taktirde ciddi sakatlıklarla karşılaşabilirsiniz. Mekik düzenli olarak yapılması gereken bir egzersizdir. Olumlu sonuçlar almak için belirli aralıklarla programınıza uymanız gerekmektedir.

Sırt üstü uzanın ve belinizi yere bastırın. Ayaklarınız yere basarken dizlerinizi 90 derece kırın. Karın kaslarınızı kasarak sırtınızı kürek kemikleriniz kalkacak şekilde yukarıya kalkın. Yukarıya kalktığınızda nefes verin, eski pozisyonunuza dönerken nefes almayı unutmayın.

Mekik Programı

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap