Diyet

Diyette Eski ve Yeni Kurallar

Eski bilindik yöntemlerle kafa karışıklığına neden olan kilo verme sorunsalı, giderek bir kaosa dönüşmek üzere. Halk arasındaki söylemler, dergiler ve televizyonların zayıflama sırları olarak paylaştıkları bilgiler çoğu kişinin içinden çıkamadıkları bir döngüye girmelerini sağlıyor.

Başta sağlık için zinde ve fit bir vücuda sahip olmak başlı başına zor bir serüven iken, olur olmadık piyasaya çıkan değişik diyet listeleri fazla kilolarıyla başı dertte olan kişileri yormaktan öteye geçemiyor.

Zaman ve şartlara göre değişen doğru bildiğiniz yanlışları karşılaştırarak, size en fazla yarar sağlayan sağlıkla beslenme yollarından bahsedeceğiz. Kulaktan dolma bilgilere aldırış etmeden, hayatınıza kolaylıkla adapte edeceğiniz yeni kurallar daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

Yağsız yemekler yiyin- Yanlış ! : eski de kalan bu kural tamamen sağlıksız ve vücuda zararları olan bir söylem. Organlarınızı çevreleyerek dış etkenlerden koruyan yağlar ayrıca vücut ısısının kaybını önlemektedir.

Doğru: Midede en son yakımı gerçekleşen yağ tokluk hissinizi arttırır bu yüzden beslenme şeklinize doymamış yağları mutlaka eklemelisiniz. Sağlıklı yağlar tüketerek vücudunuzu şoka uğratmadan, gerekli olan yağı vücuduna alabilirsiniz..

7’den sonra bir şey yemeyin – Yanlış! ; Bu oldukça zorlayıcı bir kural ve sağlıksız olduğunu söyleyebiliriz. İş hayatı ve günlük tempoyu hesaba katarsak akşam yemeği ve yatma vakti içerisinde çok uzun süre aç kalmak zorunda kalabilirsiniz.

Doğru; Aşırı kilo alımını önlemek ve uzun süre aç kalarak vücudunuzu strese sokmamak için günlük beslenme saatlerinizi kendiniz ayarlamalısınız. Geç akşam yemeklerine kalıyorsanız daha öncesinde basit aperatif salata ve yoğurtlarla açlığınızı kontrol edebilirsiniz. Akşam yemeğinde ise midenizi yormayan, sağlıklı ev yemekleriyle günü sonlandırın.

Düşük karbonhidrat içeren yiyecekler tüketin – Yanlış ; Unutulmaması gerekir ki vücudumuzun enerjiyi ihtiyacı vardır ve yağ yakmak için bile karbonhidrat gerekmektedir. Halk arasında dolaşan ekmek, pilav, makarnayı keserek kilo vermek mantığı yanlıştır.

Doğru; Aşırı karbonhidrat alımı kilo almaya neden olur bunda hem fikiriz, yalnız önemli nokta ise doğru ve yeterli oranda tüketmektir. Özellikle de işlenmiş karbanhidratlı gıdalar yerine tam tahıllı gıdalar tüketmek gün içindeki enerjinizi arttırdığı gibi kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

Kalori hesabı yapın – Yanlış ; Kilo vermeye çabalayan bir çok kişiyi stres altına sokan kalori hesabı, abartıldığında psikolojik rahatsızlıklara bile sebep olmaktadır. Yemekten zevk aldığınız besinleri sırf kalorisi yüksek diye uzak durmanız sizi mutsuz edebilir.

Doğru; Katı kurallar ve yasaklı gıdalar diyeti zora sokmaktan başka bir işe yaramaz. Sevdiğiniz yiyeceklerden uzak kalmak yerine ölçülü oranlarda, ödül günlerinizde abartıya kaçmadan tüketin…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap