Diyet

Diyete Sadık Kalmanın Yolları

Ne yazık ki çoğumuz pazartesi başladığımız diyetleri çarşambaya kadar bozuyor, daha sonrasında ise bunu pişmanlığını çekmek zorunda kalıyoruz. Başlanan diyetleri bozmak bir süre sonrasında vicdan azabı çekmemize kadar uzanırken, diyetlere sadık olamamızın gerçek nedeni motivasyonumuzun düşük olmasıdır.

Her işte olduğu gibi başarıya ulaşmanın yolu niyet ve motivasyonun sağlam olmasından geçmekte. Kilo verme maceramızı daha başından pes etmeden sürdürebilmek için diyete ve egzersizlere ara vermeden devam edebilmemiz önemli bir husustur.

Pazartesi başlanan çarşambaya bozulan Diyetlere sadık kalmanın yollarını sizler araştırdık.

Gerçekçi hedefleriniz olsun !

Mantıklı ve ulaşılabilir hedefler koymanız hem isteğinizi arttırdığı gibi hedeflerinize kolayca ulaşmanızı sağlayacaktır. Abartılı hedefler belirlediğiniz sürece gerçekleşmemesi dahilinde motivasyonunuz kötü etkilenebilir.

Diyetinizi adım adım planlayın!

Planlama gün içinde yiyeceklerinizi belirlemenizi, ekstra gıdalar tüketmenin önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Diğer gün yiyeceklerinizi listeleyip alış verişinizi tamamlayarak, sağlıksız yiyeceklerden uzak kalmanızı da sağlayacak.

Sağlıklı gıdalara evet deyin!

Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmeniz kilo alımına kalıcı çözüm buldunuz demektir. Buzdolabınızı yeşil sebzeler, proteinli gıdalar ve tahıl ve kuru yemişlerle doldurun.

Ağır diyetlere kalkışmayın!

Uzun süre tabii olacağınız diyetleri sırf popüler ve bilindik olduğu için uygulamamalısınız. Ağır diyetler zorlayıcı ve sınırlayıcı oldukları kadar günlük yaşantınızı da zora sokabilir. Gün içinde uyum sağlayacağınız, uzman bir diyetisyen tarafından verilen diyetler uygulayın.

Dışarıda değil evde yiyin!

Kendi hazırlayacağınız yiyecekler dışarıda yiyeceğiniz yemeklerden daha sağlıklı ve yağsızdır. Diyetinize uyarak porsiyonlarınızı kendiniz ayarlayabilir, aşırı yağ kullanımını kontrole almış olursunuz.

Meyveleri aşırı tüketmeyin!

Açlığınızı bastırmak için sürekli meyve yemeye yüklenmeyin. Kilo aldırmaz diye düşündüğünüz meyvelerin içerisinde bulunan fruktoz şekeri çok fazla vücuda alındığında yağ olarak depolanmaktadır.

Kilonuzu denetim altında tutun!

Uyguladığınız diyetin işlevini öğrenmek için haftada bir tartıya çıkın. Verdiğiniz kiloları denetim altında tutmak motivasyonunuzu arttır. Ayrıca kilo vermenizin seyrini gözlemleyebilirsiniz…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap