Sağlık

Depresyona İyi Gelen Gıdalar

Günümüzün vebası haline gelen depresyon, teknoloji çağının insanları yalnızlaştırmasına ve umutsuzluğa sevk etmekte. Zihinsel bir hastalık olduğu belirlenen depresyon, kişinin hayata karşı olan yaşam enerjisinin sekteye uğramasından, hayata olan ilgisinin azalmasından ve sevinç, mutluluk duymayarak günlük işlerinden geri kalmalarına sebebiyet vermektedir.

Çağımızın hastalığı olarak belirlenen depresyon üzerinde yapılan araştırmalara göre herhangi bir yılda kadınların %12,5 erkeklerin ise %8 depresyon riski altında olduğunu göstermekte.

Tabi ki her ruh hali bozukluğu depresyon olmadığı gibi hafife alınmayacak bir hastalık olarak kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Uzmanların belirledikleri depresyon belirtileri ise;

  • Yorgunluk
  • Çaresizlik, değersizlik ve suçluluk hissi
  • Huzursuzluk
  • Sinirli ruh hali
  • İştah kaybı yada aşırı yeme bozukluğu
  • Endişeli ve boş duygu halleri
  • İntihar girişimlerine olan yatkınlık ve düşünceleri

Depresyon türleri hafif, orta seyirde ve şiddetli olarak konumlandırılırken mutlaka tedavi edilmesi gereken muzdarip edici edici bir rahatsızlıktır. Ağır vakalar ilaçla tedavi edilirken hafif ve orta şiddetli depresyon türleri yaşam tarzınızda yapacağınız değişikliklerle beslenme ve terapi ile tedavi edilebilir.

Depresyona iyi gelen besin ve gıdalar ;


BALIK: esansiyel yağ ve omega 3 yağ asitlerine sahip olan balığın, depresyon belirtilerine iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Merkezi sinir sisteminin gelişmesinde oldukça büyük faydası bulunuyor.

B VİTAMİNLERİ: B kompleks vitaminleri suda çözünür ve özellikle B6 ile folik asitlerin duygu durumu dengesinde büyük rol üstlendiği kanıtlanmıştır. Beyin kimyasallarını dengeleyen B12 vitaminin eksikliği ise depresyonu tetiklemektedir.

MEYVE VE SEBZELER: Lif, mineral, vitamin ve antioksidan yönünden zengin olan meyve ve sebzeler depresyonun belirtilerini hafifleterek şiddetini azaltmada etkilidir. Narenciye, çilek, muz, kavun, brokoli, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler fiziki olduğu kadar ruhsal sağlığını da dengelemektedir.

E VİTAMİNİ: Depresyon hastalarının üzerinde yapılan deneyler sonucunda E vitamini eksikliği gözlenmiştir. Yağda çözünebilen E vitamini badem, ay çiçeği, buğday tohumu yağı, yer fıstığı, brokoli, aspir yağı, fıstık ezmesi besinlerde bulunmaktadır….

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap