Spor

Coronavirüs nedeniyle spor salonları yerine evde yapabileceğiniz egzersizler

Coronavirüs salgını ülkemizde de can kayıplarına neden olurken, devlet tarafından alınan önlemler neticesinde spor salonları ve birçok mekan geçici bir süreliğine kapatıldı. Düzenli spor yapan bir çok kişi bu durumdan hoşnut olmasa da durumun ciddiyetinin farkına vararak dışarıya çıkmamaya ve kalabalık yerlere girmemeye dikkat ediyor.

Evde kalan ve sporuna devam etmek isteyenler için hazırladığımız program dahilinde spor salonunda harcadığınız eforu ve kaloriyi yakarak günlük sporunuzu evde yapabileceksiniz. Hafif ve etkili bu egzersizler sayesinde günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

1- Ski Jums

Kalça ve bacak kaslarınızı çalıştıran bu hareket son derece etkili bir egzersizdir. Göğsünüz dik ve sırtınız düz bir vaziyette yarı squat pozisyonu alarak dizlerinizi kırın. Sola doğru zıplayarak tüm ağrılığınızı topuklarınıza verin. Aynı şekilde sağa sonra tekrar sola olacak şekilde zıplamaya devam edin.

2- Burpess

Ayakta dururken squat pozisyonuna gelerek çömelin, ellerinizi önünüze omuz hizasında yerleştirin. Elleriniz zeminde iken ayaklarınızı yarı zıplar halde arkaya atarak plank pozisyonuna geçin. Durmadan aynı şekilde ayaklarınızla zıplayarak ellerinize kadar çekin. Devamında ellerinizi yukarı kaldırarak yukarı doğru zıplayarak başlangıç pozisyonunuza dönün.

3- Tek bacak yukarıda plank

Yüz üstü parmak uçlarınız zemine değecek şekilde, sırtınız düz bir halde plank pozisyonuna geçin. Sırtınızın düzlüğü bozulmayacak şekilde tek bacağınızı kaldırarak havada 5 saniye bekletin. Başlangıç pozisyonuna dönerek diğer bacağınızı kaldırarak 5 saniye bekleyip geri indirin.

4- Side plank

Zeminde yan kolunuzun üstüne gelecek şekilde dirseğinizi omzunuzla aynı hizada yere dayayın. Yan plank pozisyonu alırken sırtınızın düz, vücudunuzun dik durduğundan emin olun. 30-45 saniye bekleyerek, diğer taraf içinde aynı şekilde hareketi tekrar edin.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap