Diyet Sağlık

Corona virüsünden korunmak için Propolis tüketin

Türkiye’de de yüzünü gösteren Kovid-19 virüsü hızla yayılırken, alınan tedbirler ve önlemlerin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren gıdaların satışında artış gözlemlendi. Özellikle Propolis olarak adlandırılan tamamen doğal bir arı ürünü olan bu besinin satışları balı geride bıraktı. Arıların bitkilerin tomurcuk, yaprak ve saplarından topladığı doğal ve şifalı olan propolis bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında başı çekiyor.

Arılar bitkilerden topladıkları propolis’i kovandaki mikropları yok ederek sterilizasyonu sağlamak için kullandıkları biliniyor. Propolis aynı zamanda antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip. Uzmanların Covid-19 virüsüne karşı bağışıklık sistemi güçlü kişilerin virüs kaynaklı enfeksiyonları daha kolay attıklarını açıklamasıyla propolise olan talep arttı.

Soğuk algınlığında ve kanserle mücadele de kullanılan propolis, aynı zamanda hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasına neden oluyor. Toz şeklinde satın alınan propolisin balla birlikte tüketilmesi öneriliyor. Balın yanı sıra yoğurta ve içeceklere eklenerek de tüketilebiliyor…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap