Sağlık

Chia Tohumu ve Faydaları

Chia Tohumu Güney Amerika da yetişen Salvia hispanica bir nevi adaçayı olarak bitkinin tohumudur.  Tüm dünya genelinde Chia olarak biliniyor ve tohumları zayıflama ürünlerinde, sağlıklı gıda sanayilerinde kullanılıyor.

Son zamanlarda Chia tohumlu kraker, biskuvi, kurabiye gibi bir çok paket gıdalarda kullanılan Chia tohumunun zayıflattığı söylense de henüz böyle bir araştırma sonucu yok.  Ancak Chia tohumunun sağlık açısından bir çok yararı bilinmekte.

Chia tohumu Omega-3 yönünden oldukça zengin, bu sayede kalp ve beyin sağlığı için muhteşem bir bitki.  28 gram Chia tohumunda 5 gram Omega-3 içerir, günlük protein ihtiyacının %10’unu karşılar. İyi kolesterolü arttırmada büyük bir rol aynayan Chia tohumu LDL ve trigliseriti düşürmekte fayda sağlar.  Sindirim sisteminin dostu olan Chia tohumu lif yönünden oldukça doygundur.  Bu sebeple kabızlık sorunun yaşanmasının önüne geçer.  İçeriğinde bulunan triptofan aminoasiti tüketen kişilerde tokluk hissi kazandırır.  Uykuyu düzenlemekte kullanılabilir.

Her gün alınacak 28 gram Chia tohumu vücudumuzun %18 kalsiyum ihtiyacına eşdeğerdir, dişlerimizin daha sağlıklı kemiklerimizin daha güçlü olmasını sağlar.

28 gram Chia tohumu insan vücudunun ihtiyacı olan fosforun %27’sini karşılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chia tohumu genellikle çiğ olarak tüketilir, yoğurt,salata ve içeçeklere eklenerek tüketilir.  Günümüzde çoğu kişi direkt olarak içtiği suya ekleyerek tüketmektedir.  Chia tohumunun en farklı özelliklerinden birisi ise eklendiği sıvıyı jöle kıvamına getirmesi ve akışkanlığını azaltmasıdır.

Sabahları size güç verecek ve tok tutacak Chia tohumuyla omlet yapmanızı tavsiye ederiz. Yapılışı şu şekildedir;

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı Chia tohumu
  • yarım bardak süt
  • 2 adet yumurta
  • isteğe bağlı peynir, kaşar peyniri

Yapılışı: Chia tohumlarını sütle karıştırıp sütü emmesini bekleyin. Başka bir kapta yumurtayı çırpın isterseniz tuz, karabiber, pulbiber ekleyebilirsiniz. Son olarak chia tohumlu sütü yumurtaya ekleyerek tekrar çırpın.  Isıtılmış tavaya karışımı dökün, isteğe bağlı olarak üzerine peynir serpebilirsiniz.  Oldukça doyurucu ve tokluk hissini attıran omletiniz hazır.  Afiyet olsun…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap