Spor

Çekici Omuzlara Sahip Olmanızı Sağlayacak Hareketler

Kaslı ve fit bir vücudu çekici kılan bölgelerden biri şekillenmiş omuzlardır. Esnek ve yapılı omuzlara sahip olmanın sırrı ise egzersizleri düzenli ve doğru şekilde yapmaktır. İster kadın ister erkek olsun duruşunuzu ve görüntünüzü ele veren omuzlar, sanıldığı kadar basit bir bölge değildir.

Vücut geliştirmeye yeni başlayanlar için kolay görünse de kol ve göğüs çalışmaktan daha zorlayıcı hareketleri bulunmaktadır. Yalnız bunun sizi geriye çekmesine izin vermeden, gereken etkili omuz antrenmanlarını yaptığınız takdir de muhteşem sonuçlar almanız kaçınılmazdır.

Dar omuzlarınızı genişletmek, kaslarınızı güçlendirmek ve şekillenmesini sağlamak için sizlere 5 etkili omuz hareketi tavsiye ediyoruz. Hareketleri uygulamadan önce sakatlığın önüne geçmek için mutlaka ısınarak başlamalısınız.

1- Lateral Raises Hareketi

Trapez kasların çalışmasını sağlayan bu hareket omuz antrenmanlarının olmazsa olmazıdır. Harekete başlamadan önce ayaklarınızı omuz genişliğinde açmalı, kaldırabileceğiniz ağırlıkta dambılları elinize almalısınız. Duruşunuzu bozmadan kollarınızı iki yandan olmak üzere omuz hizasına kadar kaldırıp yavaş ve kontrollü şekilde aşağı indirmelisiniz. 3 set 15 tekrar yapmanızı tavsiye ediyoruz.

2- Dumbell Front Raises

3- Barbell Front Raises

4- Back Press Hareketi

Orta ve arka omuz kaslarını çalıştıracak olan bu hareket aynı zamanda arka kol kaslarınızın da çalışmasına sebep olur. Sırtınız dik olacak şekilde oturun ve ellerinizi omuz hizanızdan biraz geniş olacak şekilde halteri kavrayın. Halteri ense hizasına indirip başınızın üstüne kadar kaldırın. 3 set 12 tekrar yapın.

5- Front Press Hareketi

Bir önceki hareketin bir benzeri olan bu omuz hareketinde halter yada bar ensenizin arkasında hareket edecek şekilde konışlandırılır. Arka omuz kaslarınızla birlikte arka kol kaslarını da çalıştıran bu harekette, dik olacak şekilde oturmaya gayret etmelisiniz. Ensenize kadar indirdiğiniz barı nefes vererek başınızın yukarısına kadar kaldırın. 3 set 12 tekrar yapın.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap