Spor

Çabuk Zayıflamanızı Sağlayan Egzersizler

Kilo vermek azim ve sabır isteyen bir süreçtir. Size bu yolculukta yardımcı olan diyet ve egzersizler başarıyı elde etmenizi sağlarken, sağlıklı bir yaşam sürmenize de neden olur. Hayat kalitenizi artırmanın yanı sıra yaktığınız kalorilerle zayıflamanız mümkün.

Egzersiz yaparken bazı hareketler sizin içi daha faydalı ve daha çabuk yol olmanızı sağlayacak. Düzenli olarak yapacağınız bu hareketler hem basit hemde oldukça etkili. Diyet programıyla desteklediğiniz bu egzersizleri yapmayı sürdürdüğünüz sürece kısa zaman içinde fazla kilolarınızdan kurtulup arzu ettiğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

1- Yürüyüş: her yaştan insanın kolaylıkla yapabileceği, masraf gerektirmeyen bir aktivite olan yürüyüş, günde 1 saat yapıldığında kilo vermenize sebep olacak. Spor ayakkabılarınızı ayağınıza geçirip yeşillik bir alanda yapacağınız yürüyüş keyifli olduğu kadar kötü enerjilerden kurtulmanızı sağlayacak.

2- Mekik: hiç bir alet veya ekipman gerektirmeden yapacağınız mekik hareketleri karın kaslarınızın ortasına çıkmasını sağlayacak. Karın kaslarınız belirmeye başlarken yaktığınız kaloriler sayesinde bir taraftan da zayıfladığınızı fark edeceksiniz. Düz bir zemine uzanarak boynunuzu zorlamadan yapacağınız 15×3 tekrar sizin için yeterli olacak.

3- Squat: Çömelme hareketi en etkili egzersizlerden biridir. Bacak kaslarınızı güçlendirirken, incelmesini de sağlar. Dikkatli olarak yapıldığında kalçanızı da forma sokan squat hareketiyle forma girip zayıflayabilirsiniz.

4- Yüzmek: bütün kaslarınızı aynı anda çalıştıran yüzme, omurga bozuklarını iyileştirdiği gibi kalori yakmanıza da yardımcı olur. 1 saat boyunca yüzmek toplam da 400-700 kalori arası yakmanıza yardımcı olur. Doktorların her yaştan insana tavsiye ettiği bir egzersiz olan yüzmeyi hamşle bayanlar ve yaşlılarda rahatlıkla deneyebilir.

5- İp atlamak: Bu basit hareketin ne kadar yağ yaktığına inanamayacaksınız. İp atlayarak kollarınızı ve bacaklarınızı aynı anda çalıştırarak kardioyla eş değer yakabilirsiniz. 1 saat boyunca ip atlayan bir insan ortalama 800 kalori yakar.

6- Şınav: diğer egzersizlere nazaran bir tık daha zor olan şınav aynı anda göğüs, omuz, kolu çalıştırarak daha çabuk şekil almasını sağlıyor. Hiç ara verilmeksizin üst üste çekeceğiniz 50 şınav size tam 100 kolari yaktıracak. Bu sayede zayıflayıp istediğiniz forma kavuşabileceksiniz…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap