Güzellik

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Rinoplasti burun estetiği dış görünüş kaygısından öte sağlık sorunlarını gidermek için yapılan bir operasyondur. Günümüzde estetik amaçlı yapıldığı düşünülse de nefes almada zorluk yaşayan hastalar için hayat kurtarıcı bir cerrahi işlemdir.

Sağlık sorunlarının yanında dış görüntüsünden memnun hoşnut olmayan kişiler için de yapılan burun estetiği, psikolojik olarak hastanın görüntüsünden memnun kalmasını sağlar.

Rahat bir şekilde nefes alamayan hastaların konforlu bir yaşam sürmelerini sağlayan rinoplasti operasyonunun önceliği kişinin yaşam kalitesini arttırmaktır. Burunda yer alan septum bölgesi kişinin sağlıklı nefes almasını sağlar, ancak yapısal bir bozukluk olduğu taktirde kişi nefes alma da sıkıntı çekebilir.

Hava yolunu kapatan yapısal bozukluklar, kronik sünizit, sık burun kanamaları, horlama, uyku apnesi, burun içindeki ve dışındaki bozukluklar bu operasyonla düzeltilebilmektedir.

Kişinin yaşadığı sağlık problemleri ve burundaki deformasyon tespit edildiğinde doktor tarafından müdahaleye karar verilerek, kullanılacak teknik belirlenmektedir.

Rinoplasti estetik değişim sunmakla birlikte kişinin yaşam kalitesini arttıran bir cerrahi işlem olduğu unutulmamalıdır. Genel anesteziyle yapılan operasyon sonrasında hasta 1 hafta evde dinlenmeli, darbeden ve güneşten bir süre korunmalıdır…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap