Spor

Bölgesel Zayıflama Nedir, Bölgesel İncelme Yolları

Çoğu kişi vücutlarının bazı bölgelerinden şikayet eder ve değiştirmek için türlü yollar arar. Kadınların şikayetçi olduğu bölgeler basen, göbek, iç bacak, bel çevresi ve kollarındaki fazla yağlardır. Spor salonlarına başvuranların aklından geçen soru bölgesel zayıflamanın mümkün olup olmadığıdır. Hedefe yönelik yağ yakımı bölgesel incelme olarak isimlendirilir. Çeşitli yöntemlerle kişinin vücudunda inceltmek istediği bölgeye odaklanarak zayıflamasını sağlamaktadır.

Bölgesel zayıflama belirli vücut bölgelerinde hedefe yönelik yağ yakmayı sağlayan egzersizlerin tümüne verilen tanımdır. Vücuttaki fazla yağlar kişinin yaşına, cinsiyetine, genetik yakınlığına göre bazı bölgelerden depolanır. Yapılan araştırmalara göre kadınların hormonal değişiklikten kaynaklanması nedeniyle vücutlarında erkeklerden daha fazla yağ depoladığı ortaya çıkmıştır.

Erkeklere bakıldığında ise göbek ve çevresinde fazla yağların depolandığı görülmektedir. Bölgesel kilo alımı tüm vücuda eşit derece de yayılmadığı için kişinin canını sıkabilir. Bölgesel zayıflama egzersizlerinin diyet ve spor haricinde etkisinin az olduğu kanıtlanırken, eş zamanlı olarak diyet ve sporla yapıldığında etkili sonuçların ortaya çıktığı görülmektedir.

Bölgesel incelme ve zayıflamak için tüm vücudu çalıştıran yoğun egzersizlerin daha başarılı sonuçlar kazandırdığı bilinmektedir. Bununla birlikte porsiyonların küçülmesi, sağlıklı beslenme kilo verme hızınızı ivedi bir hızla artmasına yardımcı olacaktır.

En hızlı yağ yaktıran hareketler ve egzersizler

  • Kardio ağırlıklı egzersizler; Koşma, bisiklet sürme, vb.
  • Yüksek yoğunluklu interval antremanlar
  • Tüm bölgelere dayalı vücut egzersizleri
  • Direnç antrenmanları ile kardio egzersizlerinin birleştirilmesi; daha fazla yağın yakılmasına sebep olmaktadır.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap