Şifalı Bitkiler

Bit Otu Özellikleri ve Faydaları

Latince adı Delphinium staphisagria olan Bit otonun halk arasında bilinen bir diğer adı mezevektir.  Tohumlarında uçucu ve sabit yağ ile alkoloidler bulunan bit otu ekilmemiş tarlalarda yetişir. 70-150 cm boyuna kadar uzayabilen bitki özellikle Mayıs ve Haziran aylarında mavi çiçekler açar. Az tohumlu ve meyveleri tüylü olan bit ounun çiçekleri salkım biçimindedir. Zehirli bir ot olarak bilinen bit otunun ülkemizde 30’a yakın türü bulunmaktadır.

Düğün çiçeğigiller familyasına ait olan bit otu Hindistan’da da yetişmektedir. Zehirli bir ot türü olduğu için çıplak elle temastan kaçınılmalıdır. Zararlı böceklerden kurtulmak için kullanılan bitki aynı zamanda saç bakımı içinde kullanılır. Haşerelere karşı güçlü bir korunma sağlandığından deniz seviyesine kadar olan bölgelerde yetiştirilebilir. Tamamen olgunlaşmış tohumları yaz aylarında toplanarak güneşte kurutularak kullanılır. Doktor kontrolü haricinde dahilen kullanılması sakıncalıdır.

Saç bakımı için bit otunun kullanılması ise şu şekildedir; bir bardak suyun içerisine 10 gr bit otu eklenerek 10 dk boyunca kaynatılır. Kaynatılan su soğutularak saç diplerine masaj yapılarak 2 saat saçta bekletilir. Ayda 2 kez kullanılması tavsiye edilen yöntem saç dökülmesini de önlemektedir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap