Şifalı Bitkiler

Biberiye Özellikleri ve Faydaları

Latince adı Rosmarinus officinalis ola biberiye yaprağının halk arasındaki diğer isimler beyaz püren, hasalban ve kuşdili otudur. En bilenen özelliği kış aylarında bile yapraklarını dökmeyişidir.  Çalı görünümünde olan biberiyenin açık mavi renkte çiçekleri vardır. Çok yıllık bir bitki olan biberiyenin asıl memleketi Akdeniz Bölgesi’dir. Dünya’da en çok Portekiz bölgesinde görülen bu bitki Mart ve Nisan aylarında çiçek açar ve boyu 100 cm ulaşabilir. Oldukça güçlü bir antioksidan olan biberiye hoş kokusu olan bir bitki olup bahçelerde ve saksı da süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.

Uzun yıllardır tonik ve uyarıcı olarak kullanılan biberiye banyo terapisinde ve uçucu yağ aromaterapi de sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen biberiyen demans ve Alzheimer hastalığına karşı koruyucu bir destek olarak görülmektedir. Unutkanlığı gideren biberiye bitkisi baş ağrısı ve sinirsel gerilimlerini azaltır. Bağırsak ve midede oluşan kramplara iyi geldiği gibi gaz söktürücüdür. Erken saç dökülmesini önler, kan dolaşımını hızlandırır. Kanserin gelişmesini ve yayılmasını önler, doktor önerisi ile kemoterapi ilaçlarıyla bilikte tüketilebilir.

Biberiye Kullanışı

Biberiyenin yaprak ve sürgün kısımları suda kaynatılarak demlenmelidir. 1 litre sıcak suya yarım avuç eklenen biberiye 2 saat bekletilerek gün içinde yemeklerden yarım saat önce 1 bardak içilebilir…

 

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap