Şifalı Bitkiler

Beşparmak Otu Özellikleri ve Faydaları

Latince adı Potentilla erecta olan Beşparmak otunun halk arasında bilenen adları gümüş otu, gaz gagası, kurtpençesi, kaz otu ve parmak otudur. Yabani bir bitki türü olan beşparmak otu yol kenarlarında yetişir. İsmini yapraklarının şeklinden alan bitkinin boyu 40-70 cm’e ulaşabilmektedir. Gümüş renginde olan beşparmak otunun altın sarısı çiçekleri vardır. Günümüzde çokça kullanılan beşparmak otu, dünyanın birçok bölgesinde yetişen senelik otsu bitkidir.

Sağlık açısından birçok faydası bulunmasından ötürü tedavi amaçlı en çok kullanılan bitkiler arasında yer alır. Kabız yapıcı etkisi olması nedeniyle ishal olan hastaların kullanması tavsiye edilir.  Kan dindirici etkisi olan beşparmak otunun yüksek ateş ve baş ağrısını dindirme özelliği de vardır.  Zehirli yılan sokması, verem kanamaları içinde kullanılır. Diş etlerini güçlendiren bitki aynı zamanda diş ağrılarını azaltır. Cilt lekelerini azaltan bitki aynı zamanda cildi yumuşatma özelliğine de sahiptir.

Beşparmak Otunun Kullanışı

1 litre suya 50 gr beşparmak otu eklenerek 10 dakika boyunca kaynatılır. Süzülen karışım yemeklerden önce günde üç kere 1 çay bardağı olarak tüketilir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap