Diyet Sağlık

Besinlerin değerini düşüren hatalar

Birbirinden lezzetli çeşit çeşit yemekleri gördüğünde kimin  neşesi yerine gelmez ki. Mutfakları şenlendiren yemeklerin hem hazırlığı hem de tüketimi eğlencelidir. Ancak yemek hazırlığı yaparken yaptığımız bazı hatalar besinlerden alacağımız faydaları değeri düşürüyor.

Mutfakta yaptığımız bu hatalar sonucunda besinler değerlerini kaybederek vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamamasına neden oluyor. Besin değerlerinde kayıpların yaşanmaması için yemek hazırlarken vfe tüketirken bazı noktalara dikkat etmeliyiz.

Mutfaklarımızda yaptığımız hatalar ise şöyle;

Suda fazla bekletmek: Ispanak, dereotu, dut ve çilek gibi besinleri çok fazla suda bekletmek suda eriyen vitaminlerin yok olmasına neden olur.

Kabuklarını soymak: Sebze ve meyvelerin kabuklarında ve liflerinde bulunan mineral ve vitaminler kabuklarını soyduğunuz da otomatikman yok oluyor.  Kabuklarıyla yenilen sebze ve meyveleri soymadan yemeye özen gösterin.

Yeşil sebzeleri fazla suyla pişirmek: Sebze yemeklerine fazla su koymak vitamin kaybına neden olacaktır. Mümkün olduğunda kendi suyuyla pişirip diri kalmasını sağlamak vitamin değerlerini korumasına neden olur.

Uzun süre pişirmek: Sebzeleri çok fazla pişirmek B ve C vitaminlerinin ısıyla yok olmasına neden olur. Çabuk pişen sebze yemeklerini kısa sürelerde pişirmek en iyisidir.

Süt ürünleri ve kuru baklagilleri birlikte tüketmek: Birbirinden tamamen farklı olan bu gıdaları bir arada tüketmek demir emiliminde azalma yaşanmasına neden olmaktadır…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap