Spor

Bel İncelten Hareketler

İncecik kıvrımlı bir bel hangi kadının hayali değildir ki, 90 60 90 ölçüleri aklımızın hep bir yerlerinde duruyor değil mi?

Sürekli olarak ertelenen yaz başı, kış sonu diyerek ileri tarihe atılan spor salonlarına yazılma fikri size de yorucu ve masraflı görünüyor.

Her şeyden önemlisi vaktin olmadığı bahanesine sığınmakta hoşumuza gidiyor hani, şimdi kim gidecek bir saat koşu bandında yürüyecek değil mi?

Üşengeçliği hat safhada olan hanımlarımız için evde yapabilecekleri fazla zorlayıcı olmayan bel inceltme hareketleri ile ertelenen spor gündemini başlatıyoruz.

Hepimizin kolaylıkla evde yapabileceği bu hareketler bel çevresindeki yağlanmış tabakadan kurtulmamıza neden olacak. Ekipman gerektirmeyen bel egzersizleri ayrıca belinizdeki kasların kuvvetlenmesine da yardımcı olacak.

Her hün 10 dk bir süre ayırarak uyguladığınızda yakın bir sürede olumlu sonuçlarını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

1- SIDE PLANK HAREKETİ


Yan plank olarak da adlandılan bu harekette yan şekilde uzanıp dirseğinizin üstünde vücudunuzu havaya kaldırın. Maksimum beklediğiniz süre boyunca hareketsiz kalın. Hareketi diğer tarafta da tekrarlayın.

2- SAW HAREKETİ

Yere oturup bacaklarınızı omuz ölçüsünden biraz daha fazla açın. Sol elinizle sağ ayak parmaklarınıza doğru uzanın. Aynı şekilde sağ elinizi sol ayak parmaklarınıza değdirerek iki yönlü harekete devam edin. Yapabildiğiniz kadar çok tekrar yapın.

3- BİCYCLE CRUNCHES HAREKETİ

Bisiklet ve mekik hareketinin birleşmiş halidir. Sırt üstü uzanıp sağ dizinizi sol dirseğinize değdirmeye çalışın.
Aynı hareketi diğer tarafa da uygulayarak 15 tekrar yapın.

4- HEEL TOUCH HAREKETİ

Sırt üstü yere uzanın, dizlerinizi 90 derece açıyla bükün. Bel boşluğunuz açıkta kalmaması için karnınızı iyice sıkın.
Başınızı yukarı kaldırarak yandan topuklarınıza sırayla değmeye çalışın. 15-20 tekrar yaparak 3 set yapabilirsiniz.

5- RUSSIAN TWIST HAREKETİ

Yere oturun dizlerinizi büküp yukarı kaldırın. Kollarınızı göğsünüzün önünde duracak şekilde düz tutun. Top, yastık ya da su şişesi gibi bir ağlığı kullanabilirsiniz. Gövdenizi biraz arkaya meyletip sağa ve sola dönün. Bu hareketi 20 tekrardan 3 set yapın.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap