Spor

Bel Fıtığına İyi Gelen Egzersizler

Bel bölgemizde olan omurgaların arasındaki disklerin yırtılması sonucu sinirleri sıkıştırmasına verilen tıbbi isim Bel fıtığıdır. Günlük hayatta kişiye ağrı ve zorluk veren bel fıtığı genelde belde şiddetli ağrı ve bacağa kadar yayılan ağrı şeklinde ortaya çıkar.

Bel fıtığına sebep olan faktörler bedene yük bindiren ağırlık kaldırma, uzun süre masa başında oturma ve araba kullanmak gibi oturarak yapılan meslekler bel fıtığını tetiklemektedir.

İlaç tedavisinin yanında bel fıtığı için uzmanlar aktivite ve egzersiz önermektedir. Ama unutulmamalıdır ki bel fıtığı akut şekilde şiddetli ağrılarla seyrediliyorsa kesin istirahat gerekmektedir.

Belinizi güçlendirerek bel fıtığının etkilerini azaltacak egzersizler;

  • Köprü: Sırt üstü uzanın ve ayak tabanlarınızın kalça hizasında açık vaziyette olmalı. Kollarınızı yanlardan açın ve belinizi zorlamayacak şekilde yukarı kaldırıp tekrar geri indirin.


Plank: sırt, bel ve omuzlar için klasikleşmiş olan plank pozunu sizlere bir çok kez önermiştik. Dirsekleriniz üzerinde durarak ayak parmaklarınız üzerinde durun. Belinizin düz olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Plank: sırt, bel ve omuzlar için klasikleşmiş olan plank pozunu sizlere bir çok kez önermiştik. Dirsekleriniz üzerinde durarak ayak parmaklarınız üzerinde durun. Belinizin düz olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

  • Ayaklarınız hafif ayrık olacak şekilde yüz üstü uzanın. Omuzlarınızın yanına gelecek şekilde avuç içleriniz yere değmeli. Göğüs ve yukarısını yavaşça yukarı kaldırıp kuyruk sokumundan esneyin.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap