Sağlık

Bazı kadınlarda doğum kontrol hapı etkisiz kalıyor!

Kolorado Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacıların yaptıkları çalışmalara göre bazı kadınların doğum kontrolünü etkisiz hale getiren bir gen taşıdıkları keşfedildi. Hormonal doğum kontrolü sağlansa bile bu gene taşıyan kadınların hamile kalabildiği ortaya çıkarken, buna neden olan şeyin ise genetik bir özellikten kaynaklandı.

350 kadının katıldığı araştırmada her 20 kadından birinin bu genetik özelliği taşıdığı oraya çıktı. Obstetrics and Gynaecology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, doğru şekilde doğum hapı kullanılması halinde yine de hamile kalınabileceği belirtildi.

Dr. Aaron Lazorwitz araştırma sonuçlarıyla ilgili olarak;

Bir kadın korunduğu halde gebe kaldığını söylediğinde, kendi kabahati sebebiyle bu durumun ortaya çıktığına dair bir varsayım vardı. Yeni araştırma bulguları hastalarımızı dinlememiz ve genlerinde bu duruma yol açan bir şey olup olmadığını düşünmemiz gerektiğini gösteriyor.

Doğum kontrol implantı yapılan kadınlar üzerinde çalışmalar yapan araştırmacılar, hormon düzenlemeyle ilgili olan DNA bölümlerini incelemek için genetik dizilimleri kullandı. Araştırmaya katılan 350 kadından %5’inin CYP3A7*1C türünde gene sahip olduğu ortaya çıktı.

Rahim içinde aktifleşen bu gen doğumdan önce çalışmasını durdururken, genin aktif formunu taşıyan kadınların yetişkin olduklarında  CYP3A7 enzimini üretmeye devam ediyorlar.

Dr. Lazorwitz;

Bu enzim doğum kontrol sürecinde hormonları parçalar ve özellikle düşük doz doğum kontrol ilaçları kullanan kadınların hamilelik riskini artırır. Bu bulgular, ilk kez genetik bir özelliğin doğum kontrolüyle ilişkilendirildiğini gösteriyor.”

Araştırmacıların bu yeni keşfi üreme konusundaki yeni çalışmalara yön verirken, plansız gebeliğin neden olduğu sorunları ve etkileri azaltmada fayda sağlayacak çalışmaların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap