Şifalı Bitkiler

Barut Ağacı Kabuğu Özellikleri ve Faydaları

Latince adı Cortex rbamni frangulae olan Barut ağacı dikensiz yapraklarını kışın döken bir ağaçtır. Halk arasında Akdiken ağacı olarak da bilinir. Kerestesinden barut yapıldığı için adını buradan alır, 2 ile 6 metre boyuna ulaşabilir. Ülkemizde Kuzey ve Orta Anadolu dağlarında Avrupa’da ise Batı Asya ve Kuzey Afrika’da yetiştirilmektedir. Barut ağacının dalları kurutulup kullanılır, çok yıllık bir bitkidir. Diğer ağaçlara oranla yavaş büyüyen bir ağaç olmakla birlikte ağacın meyvesi ham iken kırmızı olgunlaştığında siyah bir renk alır.

Karaciğer dostu olarak bilinen Barut ağacının dalları demlenerek çayı yapılır.  Geçici kabızlık problemlerine iyi gelir, mide ve bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar. Gut hastalığında iyileştirici etkisi bulunur, kan akışını düzenleyerek kalp damar hastalıkları riskini azaltır.

Barut ağacından yapılan çay kurşun zehirlenmesine karşı iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Yaraların iyileşme sürecini kısaltır.

Barut Ağacı Kabuğu Kullanım Şekli

Kabukları veya dalları sıcak suda kaynatılıp demlenerek çay olarak tüketilir. Kaynatılan suyu yaraların üzerine sürüldüğün de hızlı iyileşme sağlar.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap