Sağlık

Bağışıklık Sisteminin Dostu, Kefirin Faydaları

Bağışıklık sisteminin dostu olan Kefir, mucizevi etkisiyle insan vücuduna birçok fayda sağlamaktadır. Çok eski yıllardan beri sağlık için ilaç göreviyle kullanılan kefirin geçmişi Orta Asya’ya dayanmaktadır. Süt asidi ve alkol fermantasyonu ile üretilen Kefir hem evde kolaylıkla yapılabilmekte, hemde ticari olarak satışı bulunmaktadır.

İçeriğindeki maddelerle insan sağlığını olumlu etkileyen kefir, hastalıklara karşı da savunma mekanizmasını güçlendirerek, vücudun direncini arttırır. Sindirim sistemine büyük faydaları olan kefir ayrıca güçlü bir probiyotiktir. Vitamin ve mineral yönünden zengin olan kefirin kanser riskini azalttığı da yapılan araştırmalar sonucunda kesinleşmiştir.

Kefirin Faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendiren kefir, vücutta ki zararlı maddelerin üretilmesini durdurarak bünyeyi güçlendirir.
  • Bağırsaklardaki zararlı mikropların oluşmasını engelleyerek, yararlı mikropların kalmasını sağlar. Kabızlık ve diğer sindirim rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Mide şişkinliğini azaltır.
  • Mide ülserine iyi gelir, asitli içeceklerin neden olduğu gazı azaltır.
  • Vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu karşılar.
  • İçerdiği B vitamini sayesinde sinirleri korur ve yatıştırır.

Kefir evde nasıl yapılır?

Bir litre süt kaynatılarak ılımaya bırakılır. Ilık haldeki sütün içine bir ceviz büyüklüğünde kefir mayası eklenerek tahta kaşıkla karıştırılır. Cam bir kavanoz ya da şişede 24 saat mayanlanması için bekletilir. Sulu yoğurt gibi yoğun bir kıvama gelen kefir süzgeç yardımıyla süzülerek içilmeye hazır hale getirilir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap