Şifalı Bitkiler

Badem Özellikleri ve Faydaları

Latince adı prunus dulcis olan Bademin halk arasında bilinen diğer adları bayam ve payamdır. E vitamini içeren bademin içeriğinde bol miktarda protein, kalsiyum, demir, potasyum ve şeker bulunur.  Bademin ülkemize Asya ve Avrupa arasında yer alan İpek yolundan seyyahlar tarafından getirildiği düşünülmektedir. Akdeniz ve Ege bölgelerinde ziraatı yapılan badem nisan aylarında çiçek açar.  Bademin acı ve tatlı olmak üzere iki çeşidi bulunur, acı bademin içeriğinde hidrosiyanık asit bulunur fazla tüketildiğinde hafif zehirlenmelere yol açabilir.

Uzun ömürlü bir ağaç olan bademin açık pembe çiçekleri ilkbaharın erken dönemlerinde açar.  İlkbaharın sonlarına doğru üzeri tüylü yeşil renkte meyve verir.  Çağla denilen bu meyve sevilerek tüketilir, sonbahara doğru meyvenin sert kabuğu içinde bir ucu yassı tohumu meydana gelir.  Badem içi de denilen bu tohum kuruyemiş olarak tüketilmesinin yanı sıra kozmetik sanayisinde de çokça tercih edilir.

Lezzetli olmasının yanı sıra sağlığa faydası bulunan badem; kolesterol, kabızlık, kalp bozuklukları, diyabet gibi hastalıklarda bir çok fayda sağlamaktadır. Öksürük, göğüs ve akciğer hastalıklarına iyi gelen bu meyve, böbreğin daha iyi çalışmasını sağlar.  Sütle tüketildiğinde mide ağrılarına iyi gelir, beden ve zihin yorgunluklarına çok iyi gelir.

Beyin gelişimi açısından etkili bir besin olan bademin kolesterol sağlığını da koruduğu kanıtlanmıştır. Vücudunuzdaki besin emilimini hızlandırmak için sabahları aç karnına çiğ badem yiyebilirsiniz…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap