Güzellik

Ayva Çekirdeği Jeli İle Doğal Cilt Bakımı

Tamamıyla doğal, işlem görmemiş bakım ürünlerini kullanmak istemez misiniz? Cilt kusurlarınızı giderici özellikleri bulunan ayva çekirdeği jeli, son zamanlarda adından söz ettirir.

Peki nedir bu ayva çekirdeğinin faydaları derseniz, sizler için mucizevi etkilerini araştırdık. Evinizde kolaylıkla hazırlayacağınız ayva çekirdeği jeli için tariflerimizi de yazımızda bulabilirsiniz.

C vitamini yönünden oldukça zengin olan ayva, kış aylarında hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayvanın bilinen yararlarının yanı sıra çekirdeğinin de bir çok derde şifa geldiği öğrenilmiştir.

Sonbahar ve kış aylarında hasadı yapılarak pazarları süsleyen Ayva, Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. En çok üretimi yapılan şehirler ise Antalya ve Manisa’dır.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları:

Özellikle cilt üzerinde büyük etkisi olan ayva çekirdeği, cildi sıkılaştırır. Elastikiyet kaybını gidererek, sarkmış yüz derisinin toparlanmasını sağlar.

Yanık üzerine kullanıldığında yanık izinin kaybolmasına neden olur. Demleme yöntemiyle tüketildiğinde sedatif etkisi ile sakinleştirerek sinirleri yatıştırır.

Kaynatılarak içildiğinde ishali anında önler.

Ayva Çekirdeği Jeli Tarifi;

  • 10 tane ayva çekirdeği
  • yarım çay bardağı su

Suyun içine attığınız ayva çekirdeklerini 2 gün boyunca güneş görmeyen bir yerde bekletin. Suyu jel kıvamını aldığında cilt lekelerinizin üzerine sürerek, düzenli olarak kullanın. İzlerin zamanla kaybolduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Ay çekirdeği Maskesi;

  • 2 yemek kaşığı ayva çekirdeği
  • 2 çay kaşığı badem yağı
  • 1 su bardağı gül suyu

Gül suyunun içine çekirdekleri ekleyerek bir gece bekletin, devamında çekirdekleri içesinden alın. Tüm gece bekleyen gül suyunun içine son olarak 2 çay kaşığı badem yağı ekleyin. Karışımı yüzünüze uygulayarak 20 dk bekletin. Geriye kalan karışımı bir hafta boyunca saklayabilirsiniz, hafta da iki kez uygulamanız yeterlidir….

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap