Şifalı Bitkiler

Ayrık Otu Özellikleri ve Faydaları

Latince Agropyrum repens olan Ayrık otunun halk arasında bilinen ismi köpek çimenidir. Klasik Yunan döneminde ilaç olarak kullanılan ayrık otu yapısı itibariyle soğuk ve kuru bir bitkidir.  Kumlu topraklarda, meralarda, çayırlarda ve yol kenarlarında kendiliğinden yetişen bitki çok yıllıktır. Yayılan köklere sahip ayrık otunun 20 kadar çeşidi bulunmaktadır ve uzun ömürlüdür.  40-100 cm arası boyuta ulaşabilir ülkemizde İstanbul, Muğla, Trakya ve Anadolu’da yetişir.

Bazı türlerinde yaprakları tüylü veya tüysüzdür, içerdiği protein ve nişasta nedeniyle yem bitkisi olarak hayvanlara verilir. Mayıs ve Temmuz aylarında çiçek açan bitkinin tohumlarının toprağa düşmesi veya gövde kısmında yeniden sürgün vere köklerle ürer. Büyük baş hayvanların beslenmesinde yem olarak kullanılan ayrık otu, sonbahar aylarında kökleri kazılarak toplanır.

Aynı zamanda insan sağlığı açısından da kullanılan ayrık otunun iltihap giderici özelliği bulunmaktadır. İdrar söktürücü, mesanedeki taşları eritmede büyük etkileri vardır.  Prostat büyümesini engelleyen ayrık otu, böbrekleri temizleyerek böbrek ağrılarına iyi gelir. Ferahlatıcı etkisi nedeniyle ateşli hastalıklarda hastanın rahatlamasını sağlar. Bedendeki toksit maddelerin dışarıya atılmasını ve kanın temizlenmesine sebebiyet verir.

Ayrık otunun ruhani hastalıklara iyi geldiği de düşünülmektedir.

Ayrık Otu Kullanım Şekli

1 litre suya 20 gram kurutulmuş ayrık otu eklenerek kaynatılır.  Günde 3-4 bardak olmak üzere tüketilebilir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap